Kemik Tarak Mesleğinin 50 Yıllık Tek Ustası

Yarım asırlık dede mesleğini öğretecek çırak bulamıyor. Koçboynuzundan üretilen özel tarakların saç ve saç derisine faydaları ise saymakla bitmiyor.

Kemik Tarak Mesleğinin 50 Yıllık Tek Ustası

Koç boynuzunu özel bir tarağa dönüştüren Zeki Kutluca, tam yarım asırdır dede mirası olan mesleği icra ediyor. Ustanın endişesi ise mesleğin kendisiyle birlikte tarihe karışması! Çünkü Kutluca mesleği devam ettirecek çırak bulamıyor.

MESLEK TEHLİKEDE!

Yaklaşık 50 yıldır koçboynuzunu işleyen Kutluca ailesi, şu anda Döşemealtı ilçesinde bulunan atölyede mesleği icra ediyor. Mesleğin sırrını bilen Kutluca ailesinin son ustası Türkiye’nin sayılı kemik tarak ustaları arasında bulunuyor. Türkiye’de bu işe devam eden toplam usta sayısı ise bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az!KEMİK TARAK ÇEYİZLERİN VAZGEÇİLMEZİYDİ

Bir zamanlar çeyizlerin olmazsa olmazı kemik tarak üretiminde boğa ve koç gibi sert boynuzlar kullanılıyor. “Özel makinelerde ince bir işçilikle üretilen boynuzlar tarak haline gelerek kızların çeyizlerini süslerdi” diyen Zeki Kutluca, bu tarakların eskisi gibi rağbet görmediğini ifade etti. Kemik tarak üretiminden manda boynuzunun en kaliteli ana malzeme olduğunu da söyleyen kemik ustası, bu malzemeyi bulmanın da eskisi gibi kolay olmadığını sözlerine ekledi.

SAÇTA KEPEK SORUNU OLANLAR MUTLAKA KULANMALI

Boynuzdan üretilen taraklar eskisi gibi kullanılmıyor. Bu doğal malzeme ile üretilen tarakların yerini ise neyle üretildiği belli olmayan plastik ürünler aldı. Oysaki kemik taraklar saçtaki elektriklenmesi en az seviyeye indiriyor. Özellikle saçta kepek sorunu yaşayanların mutlaka kullanması gerek bu özel tarak, saç derisine doğal malzeme ile masaj yaparak kepek sorununu kökten çözüyor. Saçların sertleşme ve kuruma eğilimlerini de en az seviyeye indiren koçboynuzu tarağı, saça şifa dağıtan bir ürün olarak karşımıza geliyor. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri