Kilis de O İllerin Arasına Katıldı

Başbakan Binali Yıldırım’ın duyurduğu Cazibe Merkezleri Programı’nın kapsamına Kilis de dahil edildi.

Kilis de O İllerin Arasına Katıldı

Başbakan Binali Yıldırım’ın duyurduğu Cazibe Merkezleri Programı’nın kapsamına Kilis de dahil edildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan 23 ilin dahil olduğu Cazibe Merkezleri Programı'na ilişkin değerlendirme toplantıları devam ederken, Program’ın dördüncü ve beşinci bölge illerinde yer alan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile Kilis'te yer alan OSB’ler bu program kapsamına dahil edildi.Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında konuya ilişkin olarak bir karar yayımlandı. Resmi Gazete'de yatırımlarda devlet yardımları konusuna yönelik kararda değişiklik yapan karar yayımlandı. Bu karar uyarınca, programın dördüncü bölge illeri olan Kars, Ağrı ve Iğdır ile birlikte beşinci bölge illeri olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta bulunan OSB'lerin program kapsamına dahil edildiği belirtildi. Kararda ayrıca,  Kilis OSB'de yapılacak bölgesel, büyük kapsamlı ve stratejik teşvik uygulamaları dahilinde olan yatırımların da, programın altıncı bölgesinde uygulanan desteklerden aynı oran, aynı süre ve aynı şartlarda yararlanacağı bilgisine yer verildi.

Ayrıca, program dahilinde olan illere taşınan tesise ek bir yatırım yapılmaması yada yapılmasına rağmen en az sabit yatırım ve en az kapasite şartlarının sağlanmış olmaması durumunda, 4’üncü ve 5’inci bölgelere taşınan tesislerin, sigorta primi işveren desteği kapsamında yer alacağı,  altıncı bölgeye taşınan tesislerin ise bu teşviklere ilave bir gelir vergisi stopajı desteği kapsamına dahil edileceği belirlendi.

Bunun dışında eğer, program kapsamında yer alan illere taşınmanın gerçekleşmişse ve ek bir asgari sabit yatırım miktarı ve asgari kapasite şartlarının sağlanmışsa; işletmeler, yukarıda belirtilen destek imkanlarından faydalanacak. Bu imkanların dışında da gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve vergi indirimi gibi desteklerden de yararlanma imkanı sağlayacak. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER