Kırsalda İşsizliğe Son!

Hükümet, kırsal bölgelerdeki gençleri girişimcilik konusunda bilgilendirmek istiyor.

Kırsalda İşsizliğe Son!

Kırsal bölgelerde işsiz genç kalmayacak. Hükümet, kırsal bölgelerdeki gençleri girişimcilik konusunda bilgilendirmek istiyor. Hükümet, bu kapsamda kendi projesini geliştiren kişilere AB fonundan 400 bin euro gibi bir destek imkanı sunacak. Söz konusu proje yerel yönetimler tarafından da desteklenecek.

Hükümet istihdam seferberliği kapsamında 2 milyon kişiye iş sözü verdi bu yönde çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda, kırsal bölgelerdeki gençlere girişimcilik konusunda bilgiler verilecek ve programlar yapılacak. Proje kapsamında 15-29 yaş grubu gençlere girişimcilik becerilerini artırmak amacıyla çeşitli eğitimler verilecek ve gençler girişimcilik konusunda bilgilendirilecek. Gençlere yönelik bu çalışma kapsamında profil çıkarma, danışmanlık, staj, eşleştirme gibi hizmet imkanı sağlanacak. Ayrıca istihdam alanında faaliyet gösteren kurumlar, üniversiteler, meslek okulları, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimlerle işbirliği halinde olunacak ve proje kapsamında destek alınacak. Bununla birlikte, kırsal kesimlerdeki gençlerin de yatırım sektörlerine yönelmesi sağlanmış olacak.İstihdam seferberliği kapsamında gençliğe yönelik politikalara yön verilmesi kapsamında, Türkiye İş Kurumu'nun ev sahipliğinde Ankara'da bir buluşma gerçekleşti. Toplantıya Avrupalı uzmanlar da katıldı. İŞKUR Genel Müdür Vekili Ali Özkan toplantıda yaptığı konuşmada, eğitim ve istihdama dahil olmayan gençlerin 2005'ten bu yana yüzde 43.6'dan 24 seviyesine indiği bilgisini verdi.

İstihdam seferberliğine ilişkin olarak hükümet destek vereceğini açıklamıştı. Hükümetin bu verdiği destekle birlikte asgari ücretli bir işçinin işverene maliyeti 773 lira azalacak ve bin 404 lira olacak. Paketin toplam maliyetinin ise 12.3 milyar lira olacağı tahmin ediliyor. Bu rakamın büyük bir oranı olan yaklaşık 11 milyar liranın İşsizlik Fonu'ndan karşılanacağı ifade edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER