KOBİ'ler İçin 100 Bin TL'den 500 Bin TL'ye Kadar Kredi Limiti Dönemi!

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt açıklamalarında, yeni dönem içerisinde her bir KOBİ'nin 100 bin liradan 500 bin liraya kadar kredi limiti olacağını dile getirdi. 

KOBİ'ler İçin 100 Bin TL'den 500 Bin TL'ye Kadar Kredi Limiti Dönemi!

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt önemli açıklamalarda bulunarak, ülkenin gelecek hedefleri ve kalkınma planları çerçevesinde KOSGEB olarak bir yol haritası çizdiklerini dile getirdi. 

Öncelik olarak yerli ve milli üretimleri daha ciddi oranlarda, daha yüksek miktarlarda destekleyerek KOBİ'ler tarafından ithal edilen ürünerin yerli ve milli üretilmesini teşvik edeceklerinin altını çizen Uzkurt, teknolojinin KOBİ'ler aracılığı ile tabana yayılmasına ilişkin bazı destekler verme planları olduğundan bahsetti. 

KOBİ'lerin ölçeklerini genişletebilmek ve rekabetçi yapılarını artırabilmek adına bazı destek programları yürütmek istediklerine vurgu yapan Uzkurt, bunların yanında KOBİ'lerin yurt dışı pazarlara açılabilmesi için bazı uluslararasılaşma destekleri ve daha katma değerli üretim gerçekleştirmelerine ilişkin olarak teşvik programlarının faaliyete alınacağını ifade etti. 

2018 İçin Yaklaşık 2 Milyar Lira BütçeKOSGEB olarak bu çerçeve doğrultusunda bu seneki bütçelerinin 2 milyar TL civarında olduğundan bahseden Uzkurt, geçtiğimiz dönemler göz önüne alındığında hükümetin ihtiyaç dahilinde gereken bütçe artışını gerçekleştirdiğini anımsattı. Bundan sonraki dönemler adına da hükümetin politikaları çerçevesinde KOBİ'leri güçlü biçimde destekledikleri takdirde, hükümetin bütçe artışına gidebileceğini aktaran Uzkurt, yerlilik ve millilik konusunda yakın bir zaman diliminde "Stratejik Ürün Destek Programı" adıyla bir destek programı çağrısına çıktıklarını hatırlattı. 

KOBİ'ler adına ilerleyen dönemlerde yeni finansman modellerinin olacağını aktaran Uzkurt, KOSGEB olarak proje bazlı desteklerin haricinde bazı dönemlerde, KOBİ'lerin ihtiyaç duymaları durumunda bankalardan kullanmış oldukları kredilerin faizlerini karşılayabilmeye yönelik bir finansman yöntemleri olduğunu ve yeni dönem çerçevesinde bu modelin tümüyle değiştirileceğini dile getirdi. 

100 Bin TL'den 500 Bin TL'ye Kadar Limit

Yeni dönem baz alındığında, her bir KOBİ'nin çerçevesi KOSGEB tarafından belirlenen ölçüde bankaladan kredi kullanması durumunda, söz konusu kredinin faizisinin KOSGEB tarafından belirli bir puan üstünden karşılanacağını ifade eden Uzkurt, KOBİ'leri bazı unsurlar göz önüne alınarak kategorilerine ayırdıklarını ve bu kategoriler doğrultusunda 100 bin TL seviyesinden 500 bin TL seviyesine kadar her bir KOBİ'nin kredi limiti olacağını söyledi. 

Öte yandan Uzkurt, bahsi geçen çalışmayı ilerleyen birkaç aylık zaman dilimi içerisinde faaliyete alacaklarını bildirerek, şu anda mevzuat çalışmalarının sonlanmak üzere olduğunu ve modelin uygulanabilmesi adına bankalarla çalışıldığını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri