Kocaeli'nin İlki Olacak Projede 4 Firma Teklif Verdi!

Kocaeli'nin ilki özelliğinde olan Gebze-Darıca arasında yapımı planlanan metro projesinin son ihalesinin gerçekleştirildiği, ihalede 4 firmanın teklif verdiği belirtildi. 

Kocaeli'nin İlki Olacak Projede 4 Firma Teklif Verdi!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze-Darıca hattında gerçekleştirilecek olan metro hattı adına ihale düzenlendiği ifade edildi. Büyükşehir Belediyesi'nin meclis salonunda gerçekleştirilen ihale için 6 istekli firmanın katılım gösterdiği belirtilirken, kapalı zarf usulü biçiminde yapılan ihale kapsamında istekli firmalardan 4'ünün tekliflerini sunduğu bildirildi. 

2 Firma İhaleden Çekildi

İhaleye katılım gösteren bir firmanın teminat mektubu süresinin yetersizliğinden ihale dışı kaldığı, 2 firmanın ise teklifte bulunmayarak ihaleden çekildiği belirtildi. Yaklaşık maliyetinin 2 milyar 797 milyon 169 bin 355 TL 54 kuruş civarında bulunduğu aktarılan ihale kapsamında en düşük teklifin 2 milyar 488 milyon 489 bin 457 TL olduğu ifade edilirken, en yüksek teklifin ise 2 milyar 690 milyon TL olduğu dile getirildi. 

Toplam olarak 52 ay yapım süresi verilen proje kapsamında 3 firmanın teklifinin değerlendirmeye alındığı belirtilirken, yapılan ihaleyi kazanan firmanın ise 15 günün ardından komisyon incelemesi sonrasında belli olacağı ifade edildi. 

Öte yandan, söz konusu metro hattının çalışmalarının bin 560 günde tamamlanacağı ve hizmete alınacağının planlandığı dile getirilirken, toplam uzunluğu 15.6 kilometreden oluşacağı belirtilen hatta, gidiş - dönüş olmak üzere 32 kilometreden oluşan bir hat yapılacağı aktarıldı. 

19 Dakika Sürecek

12 istasyonun bulunacağı bildiren hatla birlikte Farıca, Gebze v OSB'ler arasındaki ulaşımın 19 dakikaya düşeceği ifade edilirken, hattın 14.7 kilometrelik alanının tünel, 900 metrelik alanının ise hemzeminden oluşacağı belirtildi. Ayrıca metro araçlarının her türden bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahasıyla araç deposu ve kontrol kumanda merkezininde hattın sonunda yer alan Pelitli bölgesinde yapılacağı aktarıldı. 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri