Konut Hesabında Birikim 81 Milyon Liraya Ulaştı!

Devlet katkısı oranı maksimum 20 bin liraya çıkarılan Konut Hesabı uygulamasında, 13 bin vatandaş 81 milyon lira biriktirdi.

Konut Hesabında Birikim 81 Milyon Liraya Ulaştı!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hiç konut sahibi olmayan ailelerin ev sahibi olmaları için Mayıs 2016 tarihinde başlatılan "Konut Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulamasına ilgi günden güne artıyor. Uygulamaya göre, ilk aşamada en az 3 sene hesaba düzenli ödeme yapan Türk vatandaşlarına konut alım tarihinde birikiminin yüzde 20'lik bölümüne kadar ve en yüksek 15 bin lira olmak üzere devlet desteği sağlanırken, 2018 Mart ayında yapılan yeni düzenlemeyle devlet desteğinin üst oranı yüzde 20'den yüzde 25 oranına, maksimum 15 bin lira olan sınır ise 20 bin liraya çıkartıldı. Yürürlüğe gireli iki yıl olan uygulama kapsamındaki bankalar ve finans kurumlarında 13 bin vatandaş "Konut Hesabı" açtırdı. Açılan hesaplarda biriken para 81 milyon liraya ulaştı.

"Konut Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulamasında sistemde en az 3 sene kalma koşulu aranırken, eski yönetmelikte üç sene kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15'lik bölümünü, 4 sene kalanlar yüzde 18'lik bölümünü ve 5 sene kalanlar yüzde 20'lik bölümünü alabiliyordu.Yapılan düzenlemenin arından bu oranlar değiştirilirken, sistemde 3 ve 4 sene kalanların alacakları katkı payı miktarları hazırlanacak yeni yönetmelikle tekrar belirlenecek. Devlet desteği üst oranının yüzde 20'den yüzde 25 oranına çıkarılması dikkate alındığında, uygulamada en çok kar edenler sistemde 5 sene kalanlar olacak.

Devlet Katkısı 2019'da Ödenmeye Başlayacak

Bakanlık, Konut Hesabı uygulamasında 5 sene ve daha da uzun vadede kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25'lik bölümünü ve en fazla 20 bin liraya kadar destek verecek. Bu oranlar her sene Yeniden Değerleme Oranı kadar artırılacak. Uygulamanın başlatıldığı Mayıs 2016 tarihi dikkate alındığında, konut hesaplarında biriken paraların ilk devlet katkısı 2019 tarihinde ödenecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri