Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? İşte Yanıtı

Kredi notu, bankalardan çekilen kredilerin geri ödeme durumuna göre bankanın kişilere verdiği puandır. 1500 ve Üzeri Kredi Notu, 0 ile 799 Arası En Riskli Grup

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? İşte Yanıtı

Kredi notu, bankalardan çekilen kredilerin geri ödeme durumuna göre bankanın kişilere verdiği puandır. Kredinin vadelerini geciktiren ve aksatan kişilerin bu noktada kredi notları düşük olurken, vadelerini aksatmayan kişilerin kredi notları da yüksek olacaktır. Aynı zamanda daha önce bankalardan hiçbir şekilde kredi çekmeyen kişilerin kredi notu da sıfır olacaktır.

Kredi notu 0 ile 1900 puan aralığında değişir ve bu puanlar risk durumuna göre gruplandırılmıştır.

1500 ve Üzeri Kredi Notu1500 ve üzerinde yer alan kişilerin kesin bir dille kredi çekebilecek kişilerdir. Bankalar tarafından 1500 ile 1699 arası iyi grup, 1700 ile 1900 arası da en iyi grup olarak bilinir. 1500 ve altında yer alan gruplar ise risk durumuna göre en riskli, orta riskli ve az riskli olarak gruplandırılmıştır. Bu açıdan kişilerin kesinlikle kredi çekebilmesi için kredi notunun en az 1500 olması gereklidir.

Bununla birlikte az riskli grup olarak adlandırılan 1300 ve 1499 puan aralığındaki kişiler de bankalardan esasen kredi çekebilir. Ancak bu grupta yer alan kişiler için yine de kesin bir dille kredi çekebilir denilemez. Zira baktığımız zaman bazı bankaların bu aralıklarda yer alan kişilere kredi kullandırmadığı durumlar da olmuştur.

0 ile 799 Arası En Riskli Grup

Kredi notu 0 ile 799 aralığında yer alan kişiler hariç, diğer tüm puanlara sahip olan kişilerin bankalardan kredi çekebilme ihtimali vardır. Ancak, 0 ile 799 aralığında yer alan kişilerin kredi kullanma imkanı yoktur. Bu gruptaki kişiler ya daha önceden hiçbir şekilde kredi kullanmamış ya da kara listeye düşmüş olan kişilerdir. Bunun dışında da kredi kartı kullanıp, borcunu ödememiş kişiler de bu gruba girmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri