Kripto Para Denetimlerinde Blockchain Teknolojisi Kullanılabilir!

Lagarde, IMF'nin web sitesinde duyurulan kripto para birimlerini ve bununla alakalı denetim çalışmalarını değerlendirdi.

Kripto Para Denetimlerinde Blockchain Teknolojisi Kullanılabilir!

Devletlerin kripto para birimlerini denetlemek için Blockchain teknolojilerini kullanabileceğine işaret eden Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerini güçlendiren inovasyonların aynı zamanda bu para birimlerini denetleme imkanı sunabileceğine değindi. Kripto para birimlerinin arkasındaki Blockchain teknolojilerinin çoğu sektörde devrim yapabileceğine dikkat çeken Lagarde, bu teknolojinin banka hesabı olmayan insanlara yeni ve düşük maliyetli ödeme sistemi sunarak finansal erişimi kolaylaştırabileceğini ya da düşük gelirli ülkelerdeki milyonlarca insanı güçlendirebileceğini belirtti.

Bir kaç merkez bankasının potansiyel faydaları için dijital para birimi oluşturmayı planladığını aktaran Lagarde, buna karşın merkez bankası temelli olmayan kripto para birimlerinin kullanıcılara sunduğu gizlilik politikası sebebiyle para aklama ve terörizm finansmanına araç olabileceğini bildirdi. Lagarde, denetleme sisteminin geliştirilmesinin önemini vurguladı.Uluslararası İş Birliği İle Bu Paraların Denetimi Yapılabilir

IMF'nin para aklama ve terörizm finansmanını engellemek için 20 senedir yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda bu konuyla ilgilendiğini dile getiren Lagarde, kripto para birimlerinin risklerine karşı korunmak için daha fazla denetime ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Geleneksel finans sektörü için yapılan finansal bütünlüğü ve tüketicileri koruyacak politikalara odaklanılması gerektiğine işaret eden Lagarde, kripto para birimlerini güçlendiren teknolojilerin aynı zamanda bu para birimlerini denetlemek için yardımcı olabileceğini belirtti. Lagarde, bazı ülkelerin kripto para birimlerine ilişkin işlemlere denetim mekanizmaları getirdiğini vurgulayarak, bu konuda hiçbir ülkenin tek başına başarılı olamayacağını söyledi.

G20 ülkelerinin kripto paralara yönelik riskleri bu sene ele almasının umut verici olduğunu dile getiren Lagarde, denetim girişimlerini etkili olması için yakın uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, kripto para birimlerinde uluslararası sınır bulunmaması nedeniyle bu para birimlerine yönelik regülasyon sisteminin de küresel olması gerektiğini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri