Kripto Para Piyasasının Hacmi 335 Milyar Doları Aştı

Kripto para birimleri son günlerde dalgalı seyrin ardından yukarı yönlü harekete geçmişti, bunda en önemli etkenlerden biri piyasa hacmindeki artış oldu.

Kripto Para Piyasasının Hacmi 335 Milyar Doları Aştı

Kripto para piyasalarındaki hızlı iniş çıkışlar vatandaşları yatırım yapma konusunda korkutsa da bu piyasanın da kendine özgü çok sayıda yatırımcısı bulunuyor. Toplamda 1568 adet kripto para biriminin bulunduğu piyasanın toplam piyasa hacmi 335 milyar dolara ulaştı. Piyasanın belirleyicisi olan Bitcoin 8 bin doların üzerindeki seviyesi ile 141 milyar 568 milyon dolarlık bir piyasa hacmi ile piyasanın yüzde 42’sini oluşturdu. Kripto para piyasasında en yüksek işlem hacmine sahip ilk 10 kripto parada genel olarak yukarı yönlü bir hareket oluştu.

Kripto Para Piyasasında RakamlarPiyasanın belirleyicisi Bitcoin 8 bin 70 dolardan alıcı buluyor. Bitcoin Cash ise 756 dolara yükselmiş durumda. Ethereum 508 dolara gerilerken IOTA ise 1,55 dolardan satılıyor. Litecoin 126 dolar seviyesinde devam ederken bir zamanlar Türk kripto para yatırımcılarının da tercih ettiği Ripple 0,66 dolar değerinden işlem görüyor.

Kripto Paralara Bakış Açısı Değişti

Kripto paraların eskiden gerçek parayı egale etmek amacı ile ortaya çıkarıldığını dile getiren Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat, bitcoinin bir ödeme aracı olarak günlük hayata dahil olmasının her geçen gün zorlaştığını dile getirdi. Özellikle Bitcoin üzerinden yapılan vadeli kontratların sanal para birimi bir para olarak değil dijital yastık altı gibi bir menkul değer haline getirdiğini ifade eden Polat, bu bakış açısının ülkemizde de yaygın olduğunu söyledi. Kripto para teknolojisinin ilerleyen yıllarda çok hızlı bir değişim yaşayacağını belirten Polat bunun devletler açısından da önemli sonuçlar doğuracağının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri