Kur Saldırılarına Karşı Hükümet Destek Verecek

Son dönemlerde kur saldırıları ile döviz fiyatlarının yükseltilmeye çalışılması riskli sonuçları beraberinde getirirken bunun üzerine hükmet kur saldırılarına karşı önlem almaya başladı.

Kur Saldırılarına Karşı Hükümet Destek Verecek

Son dönemlerde kur saldırıları ile döviz fiyatlarının yükseltilmeye çalışılması riskli sonuçları beraberinde getirirken bunun üzerine hükmet kur saldırılarına karşı önlem almaya başladı. Kur saldırıları hükümet tarafından başlatılan incelemeler sonra ortaya çıkarılmış ve bunun üzerine bir kur şokunun yaşandığından dolayı dolar fiyatlarının olması gerekenden çok daha yüksek olduğu ifade edilmişti. Bunun ardından reel sektör için tam olarak 250 milyar liralık bir yardım paketi hazırlanmıştı. Bu paketin zor durumda kalan yatırımcılar ve üretimciler için kullanılması planlanıyordu. Ancak sonrasında gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde artık kur saldırılarını engellemek ve kurdan dolayı kötü durumda olan firmaların durumlarının iyileştirilmesi adına kullanılacağı özellikle belirlendi. 

Kur piyasalarında meydana gelen ani yükselişler şimdiye kadar pek çok firmayı zor durumda bırakırken ihracat ve üretim yapamayacak hale getirdi. Bunun üzerine bu firmaların maddi açıdan desteklenmesi ve tekrar üretim yapacak duruma getirilmesi amacıyla kullanılacağı belirtildi. Önceki gün Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli düzenlemiş olduğu toplantı sonrasında bir dizi kritik kararlar alarak bu kararların hayata geçirilmesi adına bir adım attı. Bankalar Birliği ile birlikte ortak olarak düzenlenen toplantı sonrasında destek planlarının ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğü açıklandı. 

Bankalar tarafından verilecek kredilerin destekleneceği sözü verildi. Böylece kurdaki dalgalanmadan dolayı meydana gelen üretim eksikliği ve maddi sıkıntıların aşılabilmesi için firmalara bankalar tarafından kredi desteğinin sorunsuz bir şekilde sağlanacağı belirtildi. Yeni yatırım yapmış olan firmaların zor durumda kalmaması adına devlet garantili fonlarla birlikte desteklenmesi sağlanacak. Ekonominin durgunlaşmaması açısından ve kur enflasyon şokunun yaşanmaması adına devlet tedbirleri kesinlikle elden bırakmayacak. Özel sektör tarafından istihdam edilen yaklaşık 500 bin işçinin bir süre boyunca devlet tarafından desteklenmesi amaçlanırken bu şekilde asgari ücret seviyesindeki ödemelerin bir süre boyunca devlet tarafından gerçekleştirilmesine karar verildi. Bu duruma özel sektörün enflasyon ve kurdaki dalgalanmalardan uzun süre etkilenmemesi adına devlet desteğinin en ince ayrıntısına kadar sağlanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri