Küresel Çelik Talebinde Artış Olacak

WorldSteel Nisan ayına ilişkin küresel çelik talebi kısa vadeli görünüm raporunu yayınlayarak, dünya çapındaki çelik üretimi ve talebine dair açıklamalarda bulundu.

Küresel Çelik Talebinde Artış Olacak

Dünya Çelik Birliği (WorldSteel) Nisan ayına ilişkin küresel çelik talebi kısa vadeli görünüm raporunu yayınlayarak, dünya çapındaki çelik üretimi ve talebine dair açıklamalarda bulundu. Küresel çelik üretiminin yüzde 85’ini temsil eden WorldSteel, küresel ekonomideki belirgin bir şekilde yer alan olumlu momentumdan dolayı çelik talebinde artış yaşanacağını ifade etti.Dünya Çelik Birliği tarafından Nisan ayına dair yayınlanan rapor içerisinde 2018 yılında küresel çelik talebinde yüzde 1.8 oranında bir artış meydana geleceğine değinildi. 2019 yılına dair beklentilerin ise yüzde 0.7 oranında olacağını belirten WorldSteel, bu yılki çelik talebinin 1 milyar 616 milyon tona ulaşabileceğini dile getirdi.

Gelecek Yılkı Talep ise 10 Ton Fazla

Dünya Çelik Birliği tarafından Nisan ayına dair çelik üretimi ve talebine ilişkin yayınlanan rapora göre dünya üzerindeki küresel çelik talebinde 2018 yılı içerisinde ciddi bir artış yaşanacak. 2018 yılındaki çelik talebinin yüzde 1.8 artış yaşaması ile 1 milyar 616 milyona ulaşacağını belirten kurum, 2019 yılında ise talebin yüzde 0.7 oranında olacağını ve 1 milyar 626 milyon ton olacağını ifade etti.

Gelecek yılki talebin yüzde 1.1 oranının altında kalacağını belirten kurum, Çin haricindeki ülkelerin büyüme oranlarına yönelik çelik talebi olacağı ve bu yıl ülkelerin ortalama olarak yüzde 4.9 seviyesinde ekonomik büyüme oranına sahip olacakları belirtildi. Gelecek yıl için çelik talebinin yüzde 0.7 oranında kalması sebebi ile ülkelerin yüzde 4.5 oranında büyüme oranı elde edeceği düşünülüyor. Türkiye’nin çelik talebinin ise geçen yıla oranla artması ve Türkiye’nin 2018 ile 2019 yılları arasında güçlü bir ekonomik büyüme elde edileceği öngörülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri