Maliye Bakanı’ndan Flaş Açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal yabancıların konut satın almasına ilişkin, KDV'den muaf olma durumuna yönelik açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı’ndan Flaş Açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal yabancıların konut satın almasına ilişkin, KDV'den muaf olma durumuna yönelik açıklamalarda bulundu.

Naci Ağbal, yabancıların satın aldığı evleri bir yıl ellerinde tutmamaları durumunda  KDV ödeyecekleri bilgisini verdi.Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapılması planlanan düzenleme ile yabancıların Türkiye'de konut aldığında onlar için KDV’nin söz konusu olmayacağını ifade etti.  Ağbal, genel kurulda görüşmelerin yapılacağını belirterek, son dönemde inşaat sektöründe yapılan düzenlemelerin ardından konut satışında önemli bir pazar büyüklüğünün yaşanacağı yorumunda bulundu. Naci Ağbal, yabancılar tarafından alınan evlerin yıl elde tutulması şartı ile KDV ödemeyeceğini ve 1 yıl dolduktan sonra başkasına satış yapılacağı takdirde KDV alınmayacağını söyledi. Bakan Ağbal ayrıca, yurtdışında yerleşik olan Türkler için de aynı durumun geçerli olacağı bilgisini verdi.

Ağbal, vergi indirimlerinin vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandığını belirtti. Ağbal, 2017 yılı içinde vergi artışı yapmayacaklarını aktardı. Ağbal ayrıca, başka sektörlerde vergi indirimi düşünmediklerini söyledi.

Varlık Fonu'na ilişkin de değerlendirme yapan Ağbal, Türkiye Varlık Fonu’nun öncelikli amacının kısa ve orta vadeli finansal istikrara katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Bakan ayrıca orta ve uzun vadede Varlık Fonu'nun, Türkiye'nin önünü açan bir fon olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergisini düzenli ödeyenlere yapılacak indirim konusunda da değerlendirme yaptı. Maliye Bakanı, yüzde 5'lik indirimin vatandaşlar tarafından  çok memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Bakan son olarak, bugün yine bir düzenleme yapılacağını ve banka, finans ve sigortacılık sektörünü bunun dışında tuttuklarını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER