Memur Anneye Yarım Mesai Tam Maaş Müjdesi

İşçi annelere yönelik yapılan düzenleme sonrasında memur anneler içinde bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeyle memur annelere tanınan haklar genişletildi. Buna göre memur anne yarım mesai yapacak ama tam maaş alacak.

Memur Anneye Yarım Mesai Tam Maaş Müjdesi

Hükümet işçi annelere yönelik düzenlemeyi hayata geçirir geçirmez, memur anneler ile ilgili düzenleme çalışmasına başladı. Bu kapsamda çalışmalarını tamamlayan Bakanlar Kurulu dosyayı Başbakanlığa gönderdi.

MEMUR ANNEYE YARIM GÜN MESAİ, TAM MAAŞYapılan düzenlemeyle doğum iznine çıkan anneye yeni haklar verildi. Çocuk sayısına göre belirlenecek haklar kapsamında, memur anneler düzenlemenin yasallaşması sonrasında yarım mesai yapacak. Çalışma süresi kısalan memur anneler maaşlarını tam olarak almaya devam edecek. Çocukları okul çağına gelene kadar bu şekilde çalışmaya devam edecek memur anne, hem iş yaşamından kopmamış olacak hem de çocuklarına daha fazla zaman ayırabilecek.

MEMUR ANNENİN İMKANDAN YARARLANMA SÜRESİNİ ÇOCUK SAYISI BELİRLEYECEK

Memur anneleri kapsayan söz konusu yönetmelik, Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek karara bağlandı. Başbakanlık bünyesine gönderilen kararın resmileşmesi için Başbakanlık’ın onayı bekleniyor. Başbakanlık tarafından Ocak ayı içerisinde Resmi Gazetede yayımlanması beklenen yeni yönetmelikle, memur anneler derin bir nefes alacak.

Yönetmelik kapsamından memur anneler doğum izni ardından 60, 120 ve 180 gün yarım mesai yaparak tam maaş alma hakkını elde edecek. Söz konusu süreleri ise çocuk sayısı belirleyecek. Buna göre bir çocuğu olan memur anne 60 günlük imkandan, 2 çocuğu olan 120 günlük imkandan ve daha fazla çocuğa sahip memur anne 180 günlük yarım mesai tam maaş fırsatından yararlanama hakkını elde etmiş olacak. Bunların yanı sıra evlat edinen memur annelerinde uygulama kapsamında olacağı ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 07:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri