Mersin Limanı Tarihi Bir Rekora İmzasını Attı!

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, Mersin Uluslararası Limanı'nın 2017 yılında 1 milyon 592 bin TEU konteyner elleçleyerek kırılması güç bir rekora imza attığını söyledi.

Mersin Limanı Tarihi Bir Rekora İmzasını Attı!

Geçen seneki istatistiklere göre Mersin Uluslararası Limanı (MIP), tarihi bir rekora imzasını atarak 1 milyon 592 bin TEU konteyner elleçledi.

Ülkemizin en büyük limanlarından biri olan ve dış ticarette sözü geçen Mersin Uluslararası Limanı, konteyner elleçleme miktarında gerçekleştirdiği bu rakam sayesinde en yüksek performans ile bir tarihi rekora imzasını attı. MIP terminallerinde en son 2014 senesinde 1 milyon 493 bin TEU elleçleme miktarına kadar ulaşıldığı ifade edildi.Mersin Uluslararası Limanı (MIP), geçen seneki konvansiyonel yük elleçleme miktarında ise bir önceki senenin rakamlarına göre yüzde 13 oranında bir artışı yakalayarak 8 milyon 264 bin tona kadar ulaşmayı başardı. Haftada 35'ten çok servis ile 55'in üzerinde konteyner operatörüne sınırsız hizmet sunan MIP, 28 bin 500 müşterisi ile dünyanın sayılı en büyük konteyner limanları arasında da kendisine yer buldu.

Mersin Uluslararası Limanı Zirvede

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele yaptığı açıklamasında yatırımların halen devam etmekte olduğunu kaydederek, bilgi işlem uygulamaları ve bununla birlikte altyapı alanında ülkemizin lider limanı olmaya özen gösterdiklerini sözlerine ekledi. Johan Van Daele, bu hedefe ulaşmalarında çok çalıştıklarını konteyner, konvansiyonel kargo, kapılar, insan kaynakları, iş sağlığı ve güvenliği, gümrük ve terminal kullanıcı aktivitelerini kapsayacak yeni bir entegre sistem ile bunu daha da geliştireceklerini söyledi.

Johan Van Daele, Mersin Uluslararası Limanı'nın 2.6 milyon TEU konteyner ve 9.75 milyon ton konvansiyonel yük kapasitesi ile dünyanın sayılı terminallerinden olduğunu belirterek, 3 bin 340 metre rıhtım uzunluğu olan limanda 11 rıhtım vinci, 5 mobil vinç, 33 RTG, 99 terminal traktör, 13 reachsteaker ve 7 kuru dökme yük vinci bulunduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri