Mezunlara Müjde! Maaşların Yarısı Devletten!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalara göre yeni mezun olan üniversite mezunlarına bir müjde verildi. Artık devlet tarafından belirli bir süre maaşların yarısının devlet tarafından verilmesine karar verildi.

Mezunlara Müjde! Maaşların Yarısı Devletten!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalara göre yeni mezun olan üniversite mezunlarına bir müjde verildi. Artık devlet tarafından belirli bir süre maaşların yarısının devlet tarafından verilmesine karar verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu son dönemlerde meydana gelen ekonomik saldırıların üstesinden gelmek amacıyla milli seferlik ilan edildiğini açıklamıştı. Milli seferlik ilanının ardından sivil toplum kuruluşları tarafından ekonomik açıdan ihtiyaçlar değerlendirilirken bir anlamda toplumun farklı kesimlerdeki ihtiyaçlarınında göz önünde bulundurulurak ortak bir çalışma yapılmasına karar verildi. Söz konusu program ve çalışmalar çerçevesinde yeni çalışmaların hala devam ettiği öğrenildi. 

İşsizlikle mücadele konusunda yeni bir dönem başlarken bir anlamda Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu devletin konu hakkındaki çalışmalarına dikkat çekti. İşsizlikle mücadele konusunda yapılan yeni düzenlemelere göre artık üniversiteden yeni mezun olmuş ve zaman kaybetmeden bilgi ve birikimlerini değerlendirmek amacıyla iş hayatına başlamış olan mezunların maaşlarının yarısı ilk bir yıl için devlet tarafından ödenmesine karar verildi. Böylece hem iş hayatına başlayanlar hem de işverenler maddi ve manevi açıdan dsteklenecek. 

Son dönemlerde istatistiksel anlamda bir değerlendirme yapıldığı zaman işsizlik oranlarının tekrar artmaya başladığı görüldü. Yapılan işsizlik değerlendirmeleri sonrasında yakın zamanda oranların tekrar yüzde 10 altına indirilmesi planlanıyor. Üniversiteden mezun olan öğrencilerin üzerinde yapılan incelemeler sonucunda birçok gencin iş aramadığı belirlendi. Bu oranın yüzde 30 olarak belirlenmesinin ardından devletin gençler adına iş araştırması yapacakları açıklandı. İş aramama sebepleri üzerinde de düşünülerek bu konunun üzerine gidilmesine ve çeşitli projelerin üretilmesine karar verilecek. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 05:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri