Milyonların Yüzü Bu Yasa ile Gülecek

Tasarı Meclis'ten geçip Cumhurbaşkanı’nın imzalamasının ardından milyonların yüzleri güldürecek.

Milyonların Yüzü Bu Yasa ile Gülecek

Milyonların beklediği torba kanun tasarısı Meclis'e geldi. Tasarı Meclis'ten geçip Cumhurbaşkanı’nın imzalamasının ardından milyonların yüzleri güldürecek.

Esnaf Ahilik Sandığı’nın Temmuz ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Esnaf Ahilik Sandığı kapsamında, zor duruma düşen esnafın iş yerini kapatmak zorunda kalması ya da  iflas edilmesi durumunda kalan esnafa yardım edilecek. Bu kapsamda esnaflara 10 aya kadar işsizlik maaşları verilecek.

Ayrıca, Tarım Bağ- Kur'lular, isteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarlarının hariç tutulduğu diğer tüm Bağ-Kur'lular bu düzenleme kapsamında yer alacak. Ödenecek maaş tutarı ise vereceği prime ilişkin hesaplanacak. Maaş olarak, son 4 aylık prime esas kazançlar baz alınacak ve hesaplanan günlük ortalama kazancın yüzde 40'ı verilecek. Fakat söz konusu bu ödeneğin, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’lik kısmını geçmemesi gerekecek. Yani İş yerini kapatmış olan esnafa, damga vergisi kesildikten sonra aylık minimum 705.60 lira ödenecek. İşsizlik maaşının en yüksek olacağı rakam ise bin 411 lira olacak.Bu düzenleme dışında yeni bir düzenleme de Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olacak. GSS’de gelir seviyesine göre her ay 71.10 lira, 213.30 lira ve 426.6 lira olarak alınan 3 ayrı prim düzenlemesi ortadan kalkacak. Yeni sistemle 53.32 lira tutarında tek bir prim ödenecek. Ayrıca aile bireyleri arasında kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olanların, yani 592.5 liradan az olanların primleri artık devlet tarafından karşılanacak.

Yine geçmişe yönelik GSS prim borçları olanlar da tekrardan bir yapılandırma imkanına kavuşacak.

Ayrıca bu yeni düzenlemeye göre, Türkiye'de ikamet eden Türk vatandaşlarının yurt dışında ikamet eden anne, baba, eş ve çocukları da genel sağlık sigortası kapsamında yer alabilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER