Moody’s İspanyol Bankalarını Değerlendirdi

Yapılan yazılı açıklamalara göre İspanya, 2018 yılının başından bu yana güçlü ekonomik büyüme verilerine sahip.

Moody’s İspanyol Bankalarını Değerlendirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, İspanya’daki bankacılık sistemini değerlendirdi. Değerlendirmelerini yazılı açıklamalar ile paylaşan kurum, İspanya’ya müjdeli haberler verdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından İspanya’nın bankacılık sisteminin görünümü “durağan” olarak yer alıyordu. Bu görünümü durağandan, “pozitif”e çeviren kurum, İspanya’nın güçlü ekonomik büyüme verilerine sahip olduğunu ifade etti.

Güçlü Ekonomik Büyüme

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre İspanya’nın bankacılık sistemi durağan olarak belirlenmişti. İspanyol bankaları için Moody’s, 2014 yılından bu yana ilk defa “pozitif” olarak bir görünüm sergilendiğini ortaya koydu.Yapılan yazılı açıklamalara göre İspanya, 2018 yılının başından bu yana güçlü ekonomik büyüme verilerine sahip. Sorunlu varlıklarını elden çıkartan ülke, bankaların varlık kalitesinin yükselmesine yardımcı olarak, bankacılık sistemini iyileştiriyor.

Üstelik ülkenin ödenemeyen kredi stoklarında da 2018 yılının başından bu yana düşüş yaşandığı gözlemleniyor. 2014 yılının Ocak ayından bu yana ilk defa ülkedeki ödenemeyen kredi stokları düşüşe geçti.

İspanya Yüzde 2,7 Büyüyecek

Moody’s tarafından yapılan yazılı açıklama içerisinde en dikkat çeken kısım İspanya hakkında verilen 2018 ve 2019 yılı ekonomik büyüme verilerine ilişkin tahminler oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşuna göre İspanyol bankalarının karlılıkları önümüzdeki 12 ile 18 aylık dönem içerisinde dengede kalacak.

Bu sayede 2018 yılında İspanya yüzde 2,7 oranında bir büyüme verisi elde ederken, 2019 yılına gelindiğinde yüzde 2,3’lük büyüme elde edecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri