O Harcamalar Vergiden Muaf

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında çalışmalar devam ediyor.

O Harcamalar Vergiden Muaf

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Programı daha cazip hale getirmek için hazırlıklar yapılıyor. Programa ilişkin olarak yapılan düzenleme ile 2017 yılında yapılacak yatırım harcamalarına gelir ve kurumlar vergisi kapsamında muafiyet getirildi.Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’da değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle birlikte teşvikli yatırımlara ilişkin önemli düzenlemeler getirildi. Yapılan değişiklikle, 2017 yılında yapılacak yatırımlarda, yatırıma katkı oranları 15’er puan arttırıldı. Ayrıca, bu dönemde yapılacak yatırım harcamalarının gelir ve kurumlar vergisi tamamen sıfırlandı.

Ekonomi yönetimi, bu düzenleme ile 2012 Haziran ayından bu yana uygulanan bölgesel ve sektörel yatırım teşviklerinin kapsamını genişletmiş oldu. Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’a geçici bir madde eklendi. Bu madde kapsamında eklenen geçici bir madde ile 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yatırım harcamalarında, yatırıma katkı oranı her bir bölge için 15'er puan arttırıldı. Ayrıca gelir ve kurumlar vergisi indirim oranı ise 2017 yılı için yüzde 100 olarak uygulanacak. Bu indirimin uygulanması için herhangi bir işlem yapılmasına gerek duymayacak.

Yeni kararla birlikte daha önce teşvikli yatırım kapsamında 4’üncü bölge teşviklerinden yararlanacak yatırımlar listesinde bulunmayan av tüfekleri ve bunların parçaları da destek çerçevesi içinde yer aldı. Yeni kararla birlikte bunların üretimi de destek kapsamına alınmış oldu.

Bunlar dışında ayrıca, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında yazılım ile gayri maddi hak satış ve kiralamaları için de KDV istisnası söz konusu oldu. Düzenleme yapılmadan önce, maddenin eski halinde teşvik belgesi kapsamında yapılacak makine ve teçhizat ithalatı konusunda KDV istisnası imkanı tanınmıştı ve bu yazılım ile gayri maddi hak satış ve kiralamaları için de getirilmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER