Para Politikası Kurulu Toplantısı Düzenlendi

TCMB, PPK toplantısının ana konusu olarak enflasyon ve enflasyona yönelik beklentilerin, risklerin olduğunu açıkladı.

Para Politikası Kurulu Toplantısı Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından 7 Mart 2018 tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı'nın özeti yayınlandı. Toplantı özetini paylaşan TCMB, toplantının ana konusu olarak enflasyon konuşulduğunu ve enflasyona yönelik beklentilerin, risklerin ele alındığını dile getirdi.

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin, fiyatlama üzerinde halen daha bir risk oluşturduğunu belirten TCMB, Şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,73 oranında arttığını belirtti. Şubat ayı içerisindeki enflasyon oranına bakıldığında gerileme yaşandığını dile getiren Merkez Bankası, yüzde 0,09 oranında gerileme yaşandığını belirtti. Bununla birlikte Şubat ayı içerisindeki enflasyon oranı yüzde 10,26 seviyesine gerilemiş oldu.Gerçekleşen enflasyon gerilemesinin enerji fiyatlarında ve temel mal grupları üzerinde olduğunu ifade eden Merkez Bankası, enflasyonun gıda ve hizmet sektörlerinde ise artış yaşadığını dile getirdi.

Çekirdek Enflasyon Yükseliyor

Hizmet grubu sektörünün enflasyonun geçen aya oranla yüzde 0,14 artış yaşadığını belirten Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, hizmet sektörünün Şubat ayı içerisindeki enflasyon oranının bu artış ile yüzde 9,37 seviyesine yükseldiğini belirtti.

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin risk oluşturduğunun altını çizen TCMB, fiyatlamalarda yüksek seviyelerin görülmesine sebep olduğunu ve bu nedenle çekirdek enflasyonun yüksek bir seyir halinde ilerlediğini dile getirdi. Oluşan risk ile birlikte çekirdek enflasyonun yüksek seyir halinde olmasının risk unsuru olduğunu belirten Merkez Bankası, enflasyonda yaşanan gerilemeden sonra iç talebin güçlendiğini de ifade etti.

Şubat ayı içerisinde iktisadi faaliyetlerin gücünü koruması ile birlikte iç talebin günden güne arttığını belirten TCMB, sanayi sektöründe bir miktar ivme kaybı yaşandığının, diğer sektörler içerisinde ise herhangi bir kayıp yaşanmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 20:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri