Patates ve Kuru Soğan Fiyatı Aldı Başını Gitti!

Kuru soğan ve patates fiyatı Ramazan ayının ikinci haftasından sonra yükselişe geçti. Fiyatlar hakkındaki açıklama TZOB başkanından geldi.

Patates ve Kuru Soğan Fiyatı Aldı Başını Gitti!

Kuru soğan ve patates fiyatı Ramazan ayının ikinci haftasından sonra yükselişe geçti. Fiyatlar hakkındaki açıklama TZOB başkanından geldi.

Zam Şampiyonu Kuru Soğan!

Ramazan ayının ikinci yarısından sonra market ve pazar fiyatları yükselişe geçti. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı, kuru soğan fiyatının zam şampiyonu olduğunu ifade etti.



TZOB Başkanı 30 Mayıs ile 11 Haziran tarihleri arasındaki gıda fiyatlarının değişimini değerlendirdi. Şemsi Bayraktar’ın açıklamasına göre bu tarihler arasında yumurtanın, maydanozun, zeytinyağının, toz şekerin, yeşil soğanın demek fiyatında herhangi bir değişim olmadı. Market fiyatları dikkate alındığında kiraz en çok fiyat düşüren oldu. Buna göre kirazın kilo fiyatı 12 gün içinde yüzde 26,56 oranında geriledi.

Markette zam şampiyonu ise kuru soğan olarak belirlendi. Kuru soğanın kilo fiyatı sadece 12 günde yüzde 12,17 oranında arttı. Patates yüzde 9,76’lık fiyat artışıyla, zam şampiyonlarının ikinci ismi oldu. Listenin üçüncü sırasında ise çilek yer aldı. Ramazan ayının ikinci yarısından sonda çileğin kilo fiyatındaki yükseliş yüzde 8,31 olarak hesaplandı.

Kuru Soğan ve Patateste Üretici Fiyatları Arttı

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar açıklamasında üretici fiyatlarındaki değişime de değindi. Buna göre fiyatta en çok gerileme karpuz cephesinde görüldü. Azalış yüzde 22,22 oranında tespit edildi. Üretici fiyatları baz alındığında kuru soğandaki artış yüzde 45,83’ü bulan oranda gerçekleşti. Aynı tarihler aralığında patates üretici fiyatı yüzde 30,95 oranında arttı. Bunu yeşil soğan takip etti. Üretici fiyatındaki değişim yüzde 23,81’lik artışa işaret etti.

Kuru soğan ve patateste üretici fiyatlarının yükselme nedenini yağışlar olarak gösteren Bayraktar, tarlaların tekrar sürüldüğüne bununda ek maliyet anlamına geldiğine işaret etti. Azalan arzsa market ve pazar tezgahlarında fiyatların artmasına neden oldu. Kuru soğan ve patatesin fiyatını gören vatandaşsa şaşkınlığını gizleyemedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri