Sarıeroğlu: Eczanelerden Yararlanma Oranı Yüzde 21'den Yüzde 100'e Ulaştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, SGK ile TEB arasında imzalanan protokol törenine katılarak, burada önemli açıklamalarda bulundu.

Sarıeroğlu: Eczanelerden Yararlanma Oranı Yüzde 21'den Yüzde 100'e Ulaştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, SGK ve Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) arasında 2016 senesinde 2 artı 2 sene şeklinde 4 senelik olarak imzalanan protokolün ara değerlendirmesi ile ilgili gerçekleştirilen müzakerelerin neticesinde uzlaşmaya varılan hususlarla ilgili olarak iki senelik dönemin sonunda bir imza protokolünün olacağını dile getirdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hane halkı işgücü anketinin sonuçlarının açıklandığını anımsatan Sarıeroğlu, özellikle senelik olarak 7.4 büyüme verisinden sonra ilk işgücü piyasasına yönelik veriler olmasının önemli olduğunu söyledi. 

İşsizlik Azalıyor

İşsizlik oranında geçtiğimiz senenin ocak ayına kıyasla 2.2 puanlık bir azalmanın meydana geldiğini ifade eden Sarıeroğlu, ocak ayı verilerine göre ise işsizlik oranında geçtiğimiz senenin ocak ayına kıyasla 4.6 puanlık bir azalmanın yaşandığını aktardı. 

Açıklamalarında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Türkiye'nin son 16 senelik yaşadığı dönüşüm ve reform sürecini temsil eden bir kurum konumunda bulunduğunu ve dünya geneline örnek teşkil ettiğini dile getiren Sarıeroğlu, bugün itibariyle Türkiye nüfusunun halihazırdaki yaklaşık yüzde 99.5'lik oranının GSS kapsamında olduğu bilgisini paylaştı. GSS sistemi içinde kurum tarafından finansmanı sağlanan sosyal güvenlik hizmetlerinin en önemlilerinden birinin ilaç temini olduğuna vurgu yapan Bakan Sarıeroğlu, bu hizmet ile alakalı sosyal güvenlik reformundan önce var olan bazı uygulamaların bulunduğunu, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmak kaydıyla 3 farklı yapıda faaliyetlerine devam ettiğini, her kurumun sağlık ve tedavisinde kullanılan ilaçlara erişim ile alakalı konuda çeşitli uygulamaları olduğunu ifade etti. 

SSK'lı olanların SSK hastanelerinde yer alan eczanelerden ilaç temin etmek durumda olduğunu ve söz konusu eczanelerin sayısının 261 olduğunu aktaran Bakan Sarıeroğlu, Bağ-Kur ile Emekli Sandığı'na tabi olan kişilerin ise kendi kurumlarınca sözleşme yapılan belirli eczanelerden ilaç alabildiklerini anımsattı. 

Önceden Türkiye genelinde eczanelerden yararlanma seviyesinin yüzde 21'lik dilimde bulunduğunun altını çizen Sarıeroğlu, bugün itibariyle söz konusu rakamın yüzde 100 seviyesine ulaştığını söyledi. 

8 Bin 200 İlaç SGK Geri Ödeme Listesinde

Öte yandan Bakan Sarıeroğlu, 2016 senesinde 500 yeni ilacın, geçtiğimiz sene içerisinde ise 660 yeni ilacın geri ödeme listesine alınmasını sağladıklarını belirterek, toplam olarak bugün itibariyle 8 bin 200 ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme listesinde olduğunu dile getirdi. 

İmzalanacak olan protokol ile bazı iyileştirmeler gerçekleştirdiklerinden bahseden Sarıeroğlu, bu doğrultuda gelecek dönemlerde eczacıların mesleki problemlerini daha da azaltacak ve yönetişim prensiplerini daha uygun biçimde uygulamalarını barındıran bir protokol iyileştirmesine gidildiğini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri