Sebze ve Meyve Fiyatlarında Düzenleme Yapılacak

Son dönemlerde hızlı bir şekilde artan sebze ve meyve fiyatları üzerinde hükümetin destek sağlayarak revizyon yapacağı, ancak zaman olarak yıl ortasını belirledikleri açıklandı.

Sebze ve Meyve Fiyatlarında Düzenleme Yapılacak

Son dönemlerde hızlı bir şekilde artan sebze ve meyve fiyatları üzerinde hükümetin destek sağlayarak revizyon yapacağı, ancak zaman olarak yıl ortasını belirledikleri açıklandı. Soğuk havaların etkisini iyiden iyiye göstermesinin ardından kış pek çok ülkede olumsuz hava şartları ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Bunun üzerine soğuk havalar sebze ve meyve fiyatlarını da olumsuz anlamda etkilemeye başladı. Kar yağışlarının ve dondurucu soğukların sebze ve meyve üretimini olumsuz etkileyerek pek çok sebzenin dalında donmasına neden oldu. Üretimin yavaşlaması ve azalması tüketiciler kadar üreticileri olumsuz bir şekilde etkilemeye başladı. Bu kadar olumsuzluk bir araya geldikten sonra ardından fiyat etiketleri yukarı yönlü olacak şekilde değişmeye başladı. 

Pazar ve market tezgahlarında her geçen gün biraz daha yükselen fiyatları gören tüketicilerin alım gücü düşmeye başladı. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaş fiyatlardan pek memnun olmadı. Yapılan çeşitli incelemelerin ardından soğuk havaların fiyatlara olumsuz bir şekilde yansıdığı ancak fiyatların önlenemez yükselişine bazı spekülasyonların da neden olduğu ortaya çıkarıldı. Bu durumun peşine düşülerek gerekli incelemelerin başlatıldığı açıklandı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi sebze ve meyve fiyatlarına müdahale edilmesi konusunda bir açıklama yaptı. Vatandaşların duruma müdahale edilmesi yönündeki beklentilerini karşılayacaklarını söyleyen Bakan Tüfenkçi 'Bu konuda bizde bir çalışma başlattık. Ancak doğru bir uygulama yapmak adına 2017 yılının ortalarında bu durumu hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bunun üzerine sebze ve meyve fiyatları üzerinde bir revizyona gitmeyi planlıyoruz' ifadelerini kullandı. Artışların enflasyonla da yakından alakalı olduğunu düşündüğümüz zaman bu konuda da bazı çalışmaların yapılacağı müjdesi verildi. Üreticilere seslenen Bakan üreticilerin bazı spekülasyonlara kulak asmayı bırakarak tüketicilere yerinde ve değerinde ürün satmaları konusunda çeşitli çağrılarda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 06:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri