Serbest Bölgeler Kanunu Resmi Gazete’de! İşte Tüm Ayrıntıları!

6772 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu’nda yapılan değişiklikler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Serbest Bölgeler Kanunu Resmi Gazete’de! İşte Tüm Ayrıntıları!

6772 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu’nda yapılan değişiklikler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan kanun Serbest Bölgeler Kanunu ve Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılması adı ile Meclis’te görüşülüyordu.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kanuna göre, bundan böyle serbest bölgeler olarak açıklanan bölgelerde gerçekleştirilecek olan kamulaştırmalarda acele kamulaştırma usulünün hayata geçirilebilmesi açık olarak düzenlenecek. Kamulaştırmanın bedeli ile bu sırada ortaya çıkan diğer masraflar serbest bölgeyi kurma ve işletmeye talip olan firmalar tarafından karşılanacak. Bu uygulama ile kamu maliyesine yük getirilmemiş olacak.

Bakanlar Kurulu, serbest bölge olarak bilinen yerlerdeki tesis ve arazilerin acele kamulaştırılması ilgili kararları verme konusunda yetkili olacak. Bakanlar Kurulu yine serbest bölgelerde kamulaştırma sırasında o arazinin kamulaştırma bedeli ve ortaya çıkacak tüm diğer masrafların işletici firma tarafından ödenmesi kararını vermeye de yetkili olacak.

Devletin bünyesinde olan yerler ile birlikte bunların üzerinde yer alan tesis ve binalar da şirketler tarafından kiralanabilecek ve şirketlere bu yerlerin kullanım hakkı verilecek. Bu yerler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karar alanı dahilindeki yerler ve tesisiler ise bunun için TSK’nın izninin alınması gerekecek.

Yeni kanunda kamulaştırmadan yararlanacak olan şirketler ile diğer şirketler birbirinden ayrı tutuluyor. Şu an yürürlükte olan serbest bölgelerde yatırım ile ilgili  girişimde bulunan şirketlere tanınan vergi dışı teşviklerden yararlanma hakkı aynı şekilde devam edecek. Serbest bölgeler ile ilgili teşviklerden faydalanamayan şirketler ise kanun dahilinde yararlanılmayan diğer vergi ve vergi dışı teşviklerden yararlanabilecek. Serbest bölgede yatırım yapan şirketler için düzenlenen yatırım teşvik belgelerine kanunda belirtilen şekildeki teşvik unsurları ile o bölgenin doğası gereği sağlanmış olan diğer teşvik unsurları dahil edilmeyecek.

Yurtdışından getirilen ve ücrete tabi olan ürünler ile imalatçı kullanıcılar tarafından üretilen ürünler bölge içinde satıldığı takdirde ya da Türkiye pazarında satıldığı takdirde ücret alınacak.Bakanlar Kurulu, projeler için belirlenen özel hesaplardaki ücret oranlarını her bölgeye, sektöre, yatırım çeşidine ve faaliyet alanına göre farklılaştırma, sıfıra indirme ve yükseltme hakkına sahip olacak.

İşletmeci firma ile yapılan sözleşme tarihinden önce bütün taahhütler yerine getirildiği takdirde sözleşmenin yenilenmesine karar verilebilecek. Bu karar Ekonomi Bakanlığı’nın yetki alanı dahilinde olacak.

Ayrıca bu yeni kanun ile yurtdışında bölgeler kurulması da destekleniyor. Yurtdışında kurulacak olan dış ticaret merkezlerinin, özel bölgelerin ve lojistik merkezlerinin hangi ülkelerde kurulacağına Bakanlar Kurulu karar verecek. Bu karar sonrasındaki yetki ise Türkiye’de yerleşik olarak faaliyet gösteren şirketlere verilecek. Hizmet ihracatının geliştirilmesinin amaçlandığı kanunun bu maddesine göre depolama, test etme, etiketlenme, ambalajlama, ayrıştırma, demontaj, montaj, bakım ve onarım gibi hizmetler için gelir ve kurumlar vergisi için istisnalar sağlanacak.

Serbest bölgeler kanununda değişiklik ve düzenleme yapma yetkisi Ekonomi Bakanlığı’nda olacak.

Serbest bölgede taahhüt ettiği projeyi bitiren şirketlere inşaatın sona erdiği tarih baz alınarak takip eden 5 bütçe yılı içinde geçici emlak vergisinden muaf olacak.

İhracatın geliştirilmesi amaçlanarak Türk üretimi malların dünyaya tanıtılması için TİM bünyesinde Türkiye Tanıtım Grubu kurulacak.

Ekonomi Bakanlığı, bakanlığa bağlı olarak yurtdışında görev yapan personelin görev sürelerini yarısına kadar uzatma yetkisini elinde bulunduracak. Yurtdışında görev yapan ancak performansı düşük olan, görevlerini yerine getirmediği tespit edilen ya da hakkında ceza kovuşturması başlatılan memurlar Ekonomi Bakanı’nın onayı dahilinde merkeze geri çağırılacak ve görevini daimi olarak burada sürdürecek. 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 07:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER