SGK O İlaçlara Ödeme Yapmama Kararı Aldı

Kabul görmeyen o ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu listesinden çıkarıldı.

SGK O İlaçlara Ödeme Yapmama Kararı Aldı

Yurtdışından gelen ilaçların yerli üretimi ile ilgili hükümetin yaptığı yerelleşme çağrısı sonucunda, ilaç firmaları ile yapılan müzakereler zorlu geçiyor. Yerli üretimi kabul görmeyen ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) listesinden çıkarıldı. Sonraki aşamada ise yeni ilaçlar için pazarlık yapılabileceği öngörülüyor. Türkiye’deki ilaç firmaları için SGK’nın ödeme listesinde olmak büyük önem taşıyor. Türkiye ilaç pazarında en büyük alıcının devlet olması ve bu sebeple SGK listesinde olabilmek ilaç firmaları için hayati önem arz ediyor. Listeden çıkmak firmalar için büyük bir darbe almak demek.Hükümet uzun zamandır ilaçta yerli üretim ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Yerli üretim yapılmayan ilaçlar ile ilgili olarak tedavi sürerken güvence sağlanması kaydıyla, ilgili ilaçların listeden çıkarılacağı açıklanmış ve firmalar pazarlığa davet edilmişti. Geçtiğimiz günlerde ilk tur sona ererken, ilaç piyasasında bir sorun olmaması için Pazar payının yüzde 50’sine sahip olan ve 3 eş değeri bulunan ilaçlar ile ilgili ilaç sektörüyle masaya oturuldu. Görüşmeler sonucunda İlaçların birçoğunun yerli üretimi ile ilgili karara varılırken, yerli üretimi kabul görmeyen 54 ilaç ise SGK ödeme listesinden çıkartıldı. Kararın 2018 yılında uygulanmaya başlanması ön görülüyor.

Kısa süre sonra görüşmelerin ikinci turuna başlanması ön görülüyor. Bu turdaki görüşmelerde ise ilaçların Pazar payının en az yüzde 10 olması ve 2 eş değerinin bulunması ön görülüyor. Bu şartlarda hazırlanan listede yerli üretilmesine, üreten firma tarafından izin verilmeyen ilaçlar da SGK listesinden çıkarılacak.

Hükümet ve üretici firmalar arasında yapılan bu müzakerelerin amacı, firmaları yerli üretime yönlendirerek cari açığın büyümesini önlemeye yardımcı olmak. İlk etapta yapılan görüşmelerde hedeflenen rakam 700 milyon TL tutarında üretimin Türkiye’ye kaydırılması ve ikinci turla birlikte bu rakamın toplam 2 milyar TL’yi aşması olarak öngörülüyor. Bu görüşmeler sonucunda yerli üretim yapan tesislerdeki istihdam ve kapasite oranlarının arttırılması ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER