Son 30 Yılın Rekorunu Kırdı

Karadeniz illerimizden Trabzon’da balık fiyatları son 30 yılın zirvesine ulaştı.

Son 30 Yılın Rekorunu Kırdı

Karadeniz illerimizden Trabzon’da balık fiyatları son 30 yılın zirvesine ulaştı.

Trabzon’da balık fiyatları tavan yaptı. Son 30 yılda rastlanan en yüksek fiyatları bulan balık çeşitleri arasında hamsinin yanı sıra çeşitli balıklar var. Geçtiğimiz yıl kilosu 5 liradan satılan hamsi bu yıl 25 lira olarak satılıyor. Diğer balık çeşitlerinin fiyatlarında da geçtiğimiz yıla göre 3 ile 4 katı arasında artma görüldü.



Balıkçılar hamsi sezonunun artık kapanmaya başladığını belirtirken, bu yıl hamsiden istedikleri verimi alamadıklarını, az olması sebebiyle de hamsinin kilosunun 25 liraya kadar çıktığını, son yılların en az balık avlayabildikleri bir dönemini yaşadıklarını, önceki yıllarda şubat ayının sonlarında hatta mart ayında dahi hamsi avlayabildiklerini ancak bu yıl durumun böyle olmadığını söyleyen balıkçılar, şubat ayının hamsinin en lezzetli ayı olduğunu, mart ayında yavaş yavaş lezzetini kaybetmeye başladığını da sözlerine ekledi. Bu dönem balık fiyatlarının özellikle de hamsinin fiyatının yüksek olduğuna dikkat çeken balıkçılar az olan balığının her zaman yüksek olduğunu da söyledi.

Balık fiyatlarının çok yüksek olduğu bir sezon yaşandığını söyleyen balıkçılardan kimisi de müşteriye balığın fiyatısöylemeye utandığını, ancak hamsinin neredeyse hiç olmadığını, 3-4 günde bir olsa da çok az çıktığını, bu yüzden de fiyatının 25 liraya kadar çıktığını, ilk kez bu kadar az balığın olduğu ve balık fiyatlarının yüksek olduğu bir sezon geçirdiklerini, sadece hamsinin değil diğer balıkların da az olduğundan dolayı fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi.

Bu sezon kilosu 20 liradan aşağı olan balık çeşidinin olmadığını söyleyen balıkçılar, daha önce hiç mezgidin 25-30 lira, istavritin 30 lira olduğunu görmediklerini söyleyerek bunu balığın az olmasına bağladılar.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 06:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER