SSK İle Bağ- Kur’lu Arasında 5 Sene Prim Farkı Var!

Esnafın diğer sigortalılardan daha fazla prim ödediğine işaret eden Palandöken, Bağ- Kur’lu esnaf ve sanatkarların sürekli işinin başında olduğunu belirtti.

SSK İle Bağ- Kur’lu Arasında 5 Sene Prim Farkı Var!

Esnafın en fazla çalışan topluluk olmasına karşın diğer sigortalılardan daha çok prim ödediğine dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bağ-Kur'lu esnaf ve sanatkarın tatil yapmadan dükkanını beklediğini dile getirdi. Esnafların uzun prim gün sayısı ödediğini buna rağmen emekli olduğunda en düşük maaşı aldığını dile getiren Palandöken, esnaf ve sanatkarın yıpranma payının düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, ödemesi gereken prim gün sayısının 7 bin 200'e düşürülmesini talep etti.Anayasa'nın Eşitlik İlkesine Aykırı

Esnafların emeklilikte diğer kesimlerle eşit haklara sahip olmadığını ifade eden Bendevi Palandöken, SSK'lı çalışanların 7 bin 200 prim gün sayısı ile emekli olduğunu, esnaf ve sanatkarın ise 9 bin günü doldurmak zorunda olduğunu vurguladı. Arada bin 800 prim günü, yaklaşık 5 sene fark olduğuna dikkat çeken Palandöken, esnaf ve sanatkarların, SSK'lıdan iki kat fazla mesai yaptığına işaret etti. SSK’lıların ay sonu geldiğinde maaşını aldığını, esnafların ise ticaretle uğraştığı için zarar etme riski olduğunu belirten Palandöken, esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olmasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu dile getirdi. Palandöken, Anayasada devletin esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alacağını belirtmesine karşın esnafların uzun prim gün sayısı altında ezildiğini vurguladı.

İş kazası, hastalık, yaşlılık ve ölüm gibi durumlarda SSK'lı ve Bağ- Kur'lu ayrımı olmaması gerektiğini dile getiren Palandöken, 60 günden fazla prim borcu olan esnafın sağlık hizmetinden faydalanamadığını aktardı. Diğer kesimlerdeki gibi esnaf ve sanatkarların da prim borcu olsa bile sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğine işaret eden Palandöken, ayakta tedavilerde geçici iş göremezlik ödeneği alamayan esnafa tedavi süresindeki geçimi için rapor ücreti hakkı verilmesini talep etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri