Stajyer Ücretlerine Yeni Düzenleme

Stajyer ücretlerini banka üzerinden ödemek zorunlu hale getirildi.

Stajyer Ücretlerine Yeni Düzenleme

Stajyer maaşlarını banka üzerinden ödemek zorunlu hale getirildi. Meslek lisesi öğrencisi ya da üniversite öğrencisi olup da staj yapan öğrenciler bulunuyor. Bu öğrencilerin alacağı ücretler artık banka üzerinden verilecek. Bu düzenleme ile stajyerlerin sigorta primleri okul tarafından bankaya yatırılırken, ücretleri de işveren tarafından bankaya yatırılacak.

İşletmelerde 3308 sayılı Kanun kapsamında staj yapan meslek lisesi veya üniversite öğrencisi stajyerlerin, stajyer sigorta primlerinin okulları tarafından ödeneceği ve ücretlerinin de işverenler tarafından ödeneceği belirtilmektedir.Stajyer ücretlerine ilişkin olarak, 09.12.2016 tarihli 6764 Sayılı Kanunla düzenleme yapılmıştı. Bu kanun kapsamında, 2016-2017 öğretim yılına ait stajyer ücretlerinde personel ayrımı gözetilmeksizin, asgari ücretin net tutarı olan rakamın yüzde 30’u baz alınarak ödeme yapılacağı kararlaştırıldı.  

Kanun kapsamında ayrıca, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında geçerli olmak üzere, stajyerlere ödenecek olan en az ücretin bir kısmının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacağı belirtildi. Bu çerçevede, yirmiden az çalışanı olan işletmeler için stajyer ücretinin 3’de 2’isinin, yirmi ve üzerinde personeli olan işletmeler için stajyer ücretinin 3’de 1’inin, devlet katkısı olarak İşsizlik Sigortası fonundan karşılanmasına karar verildi.

Stajyer ücretinin ödenmesine yönelik olarak, işletmeler sözleşmede belirlenen devlet katkısı dahil olmak üzere tutarını stajyer öğrencinin hesabına yatırmak durumundadır. Bu ücret, en geç her ayın onuncu gününe kadar öğrencinin banka hesabına ödemek zorunda. Banka hesabı olmayan öğrenciler açısından ise, bu stajyer öğrencilerden banka hesabı açtırmasının istenmesi gerekiyor. Ayrıca işveren firmanın ödediği devlet katkısı tutarının, aynı ayın 25. gününe kadar işletmelere ödenmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER