Tanrıkulu: “Türkiye bu işsizlik oranını taşıyamaz”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, TÜİK tarafından dün açıklanan işsizlik verilerini eleştirdi. Ekim ayı dönemini kapsayan işsizlik oranlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Tanrıkulu “Türkiye bu oranları taşıyamaz” dedi.

Tanrıkulu: “Türkiye bu işsizlik oranını taşıyamaz”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu işsizlik oranlarının çok yüksek olmasını eleştiri yağmuruna tuttu.  2016 yılının ekim dönemi işsizlik oranlarını TUİK dün açıklamıştı.

HEDEFLER TUTTURULAMADI

MHP’li Tanrıkulu işsizlik oranının yüzde 11,8 seviyesinde açıklanması ardından hükümete yüklendi. “2010 yılının Mart döneminden bu güne en yüksek işsizlik oranı 2016 yılı Ekim döneminde kaydedildi” diyen Tanrıkulu, bu seviyenin Türkiye’nin kaldırabileceği bir nokta olmadığını belirtti. 2016 yılında hükümet tarafından belirlenen çok sayıda hedefin tutmadığını ifade eden Tanrıkulu, enflasyon hedefinin de beklenenden yüksek gerçekleştiğine vurgu yaptı. Hükümetin sadece ekonomik büyüme hedefinde sapma yaşamadığını da sözlerine ekledi.İŞSİZ SAYISI YÜKSELİYOR, İŞ İMKANI DÜŞÜYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu açıklamasında Türkiye İş Kurumu'ndan edindiği bilgilerle işsiz sayısını kıyasladı. İşkur verilerine göre son bir yılda işsiz sayısı yüzde otuz seviyelerinde artış kaydetti. Tanrıkulu işsizlik oranlarının sürekli yükseldiğini, buna karşın işçi ihtiyacının sürekli gerilediğini belirtti.

HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

Geçen on dört yıl içerisinde ülkede işsizliğin, enflasyonun hat safhaya yükseldiğini söyleyen Tanrıkulu, piyasanın ve yatırımların olması gereken seviyeden düşük olduğu konusunda dert yandı. MHP’li Tanrıkulu “bankaların kara listesi” ve “sicil affı” konularında yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını da öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri