Tarlada 35 Kuruş, Pazarda 7 Lira

Kış mevsimi sebzelerinden lahana ve brokoli tarladan 35 kuruşa çıkıyor. Vatandaşın evine ise 5 ile 7 lira arasında giriyor. Çiftçiler bu haksızlık karşısında isyan ediyor.

Tarlada 35 Kuruş, Pazarda 7 Lira

Son günlerde havanın iyice soğuması pazarda tezgah fiyatlarını uçurdu. Lahana ve brokoli de zamlardan nasibini aldı. Pazar tezgahlarında 7 liraya kadar çıkan fiyatlar ise üreticinin tepki vermesine neden oldu.

Bursa Yenişehir’de yoğun olarak ekilen lahana ve brokolinin tarladan çıkış fiyatı görenleri şaşırttı. Çiftçiler bu ürünleri 35 kuruşa sattıklarını ifade etti.

Üreticiler lahanayı adet olarak 35 kuruşa tarladan çıkartırken, pazarda tane fiyatı 5 – 7 lira arasında satışa sunuluyor. Durum böyle olunca da çiftçiler haklı olarak isyan etti. Tarladaki brokoliyi ise soğuk ve kar vurdu. Brokoliden de yüzü gülmeyen üretici ne yapacağını bilemiyor.ÜRETİCİLER DÜŞÜK FİYATLARDAN ŞİKAYET EDİYOR

Yenişehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Ay yaptığı açıklamada lahananın tarlada 30 ile 35 kuruştan, brokolininse bir buçuk 2 liradan satıldığını ifade etti. Ürünlerin pazar tezgahlarına gelene kadar 7 lirayı bulduğunu belirten Ay, bu haksızlıktan çiftçilerin şikayetçi olduğunu bildirdi. Ayhan Ay parayı, lahanada üreticilerinin değil aracıların kazandığının da altını çizdi.

Bursa Yenişehir’de yaklaşık beş bin dönümlük arazinin lahana ekili olduğunu söyleyen Ay, bir dönümden elde edilen hasat miktarını ise 8 ton olarak açıkladı.

Yetkililerden fiyatlardaki uçurum gibi farka çare bulmalarını talep eden Yenişehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Ay, üreticinin bu farktan hiç memnun olmadığını da sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri