TKDK'dan Destek Alarak Çiftlik Kurdu! 3 Ton Üretim Yapıyor

Muş TKDK'dan 2 milyon lira tutarında destek alarak, modern bir hayvan çiftliği kuran girişimci Haşim Yumlu, günlük bazda 3 ton süt üretimi gerçekleştiriyor. 

TKDK'dan Destek Alarak Çiftlik Kurdu! 3 Ton Üretim Yapıyor

Muş'a bağlı Korkut ilçesinde 30 dönümden oluşan bir arazi üzerine devletten aldığı destek ile modern bir tesis kurulumu gerçekleştiren yatırımcı Haşim Yumlu, Avusturya ve Almanya'dan getirmiş olduğu simental ırkı 120 inekle ilin süt ihtiyacını karşılıyor. 

Kurduğu modern tesiste her bir ineğinden 25 kilo süt sağlayan girişimci Yumlu, ilk aşama olarak bahsi geçen hayvanlardan toplam 20 buzağı elde etti. Tesis hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yumlu, tesisin  milyon lira maliyet ile kurulduğunu dile getirerek, bu rakamın yaklaşık olarak 2 milyon liralık bölümünün devlet taraafından karşılandığını ifade etti. 

Günlük Bazda Hayvan Başına 25 Kilogram Süt Üretimi Yapılıyor

Hayvan kapasite sayısının şu an için 120 olduğunu belirten Yumlu, günlük bazdaki süt üretiminin ise hayvan başına 25 kilograma denk geldiğini belirtti. Elde edilen sütlerin 10 kiloluk bölümünü buzağılara ayırdıklarını söyleyen Yumlu, bu arada buzağıları da çoğalttıklarından bahsetti. Devlet desteği olmadan kendi imkanları doğrultusunda bu tarz bir tesisi kuramayacaklarının altını çizen Yumlu, bu kadar kapsamlı bir projenin kendi imkanları ile yapılamayacağını söyleyerek, özelikle TKDK Koordinatörü Uygur'un, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Çolakoğlu'nun ve valiliğin katkıları ile bu noktaya geldiklerini dile getirdi. 

Yeni doğan hayvanları büyüterek, biraz daha çoğaltmayı düşündüklerini ifade eden yatırımcı Yumlu, ilk amaçlarının 2 sene içerisinde 700 hayvana ulaşmak olduğunu aktardı. 700 hayvana ulaşıldığında üretimlerin aynen devam edeceğini söyleyen Yumlu, ilerleyen dönemlerde tüm hayvanların doğum yapması halinde günlük bazda kapasitelerinin ise 4 ila 4.5 ton seviyesine ulaşacağını kaydetti. 

"Benzer Yatırımlar Yapılarak İthal Ürünlere Gerek Kalmaz"

Yatırımın bölgede yapılmasının gerek bölge açısından gerekse ülke ekonomisi bakımından önemli olduğunu söyleyen Yumlu, sektöre ilk girdiklerinde "zarar edersiniz" şeklinde söylemler ile karşılaştıklarını fakat böyle bir şeyin olmadığını belirtti. 

Yumlu ayrıca, benzer yatırımların çoğaltılmasıyla her bölgeye 5 ila 6 işletme kurulduğunda, yurt dışından ithal ete, ithal süt ve ithal süt ürünlerine ihtiyaç kalmayacağını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri