TMSF'de Kayyum Atamasını Bakan Yapacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunu kapsayan yeni düzenlemeyle, usul ve esaslar yeniden belirlendi. Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan düzenleme kapsamında TMSF'ye devredilen şirketlerin yönetimini ilgili bakanlık belirleyecek.

TMSF'de Kayyum Atamasını Bakan Yapacak

Olağanüstü Hal kapsamında, Bakanlar Kurulu yeni bir karar alarak TMSF'ye devredilen şirketlerle ilgili düzenleme yaptı. Düzenlemeyi içeren KHK Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile TMSF'ye devredilen şirketlerin yönetim, satış, tasnif konularına yeni usul ve esaslar getirilmesi öngörüldü.

Düzenleme ardından şirket yönetiminde yer alacak kişilerin seçimi TMSF ile ortak çalışma yürüten Bakana bırakıldı. Bunun yanı sıra devredilen şirketlerdeki yöneticiler gerekli görüldüğü durumlarda Bakan tarafından görevden uzaklaştırılabilecek ya da değiştirilebilecek.Resmi Gazetede yayımlanan KHK’ya göre, TMSF’ye devredilen şirket yöneticilerinin Türk vatandaşı olması şartı getirildi. Bunun yanında anayasal düzene karşı suç işleyenler söz konusu şirketlerin yönetiminde görevlendirilmeyecek.

ŞİRKET YÖNETİCİ SEÇİMİ

TMSF’ye devredilen şirketlerin yönetici seçiminde Bakan bazı kriterleri değerlendirerek seçim yapacak. Bu kriterler arasında seçilecek yöneticinin tecrübesi, eğitim seviyesi ve şirketin faaliyet alanı dikkate alınacak.

MALİ DURUM RAPORU BAKANA SUNULACAK

Şirketteki yönetim organı tarafından belirlenecek bağımsız denetçi ya da yeminli mali müşavirler piyasa şartları da göz önünde tutularak mali durum raporlarını hazırlayacak. Şirkete dair hazırlanan mali rapor tamamlandıktan sonra Bakan’ın inceleme yapması için, Bakana gönderilecek. Rapor doğrultusunda Bakan gerekli gördüğü durumlarda şirketin satılmasına, feshine ya da tasnifine karar verme yetkisine sahip olacak. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri