Torba Yasa Meclis’ten Geçti!

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden vergi mükellefleri ve esnafı yakından ilgilendiren torba yasa kabul edildi.

Torba Yasa Meclis’ten Geçti!

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden vergi mükellefleri ve esnafı yakından ilgilendiren torba yasa kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşmelerine hafta başından beri devam edilen ve pek çok yeni düzenlemeyi içeren torba yasa kabul edilerek onandı. Torba yasa vergisini düzenli ödeyen vergi mükelleflerine vergi indirimi, esnafın korunması adına geliştirilen Esnaf Ahilik Sandığı uygulaması, yabancılar ve yurtdışında yaşayan Türklere KDV’siz konut satışı, TEDAŞ ve tarımsal kredi alacaklarının yapılandırılarak yeniden düzenlenmesi gibi milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bir içeriğe sahip.Torba yasa TBMM’ye Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi adıyla sunulmuş, uzun zamandır görüşmeleri devam ediyordu.

Kabul edilen yeni yasaya göre, Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve Ziraat Bankası’ndan kredi alan ancak ödemelerinde sorun yaşayan kişilere yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren takip eden 3 ay boyunca başvuru yaparak yeniden yapılandırma hakkı veriyor. Bu borçlara uygulanacak olan faiz oranı sabit olmak kaydıyla yüzde 11 olarak belirlendi. Bu oranın yüzde 5’i çiftçi, yüzde 6’sı da devlet tarafından ödenecek. Kredi yapılandırma taksit vadeleri 2017 yılının ekim ve 2018 yılının ekim ayları arasında olmak üzere 5 taksite bölünecek.

Torba yasa yürürlüğe girmeden borcunu yapılandıran ve ödemelerine düzenli olarak devam eden kredi borçluları ise istedikleri takdirde kredilerinin kalan taksit miktarları üzerinden hesap yapılmak kaydıyla yasa dahilindeki yapılandırmadan aynı şartlarda yararlanabilecekler. Ancak bu yeni düzenlemeden yararlanılması için daha önceden borçlara dair dava açılmamış olması ya da açılmış dava varsa bu davanın geri alınması gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 06:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER