Trump: ABD Çin’le Ticaretinde Yıllarca Kazıklandı

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin uzun yıllardır Çin ile gerçekleştirdiği ticaretlerde kazıklandığını ifade etti.

Trump: ABD Çin’le Ticaretinde Yıllarca Kazıklandı

ABD Başkanı Donald Trump Çin ile gerçekleştirilen ticari işlemlerde bir düzenleme gerçekleştirmek için çalıştıklarını ifade ettiği açıklamalarında geçmiş ABD yönetimlerinin gerçekleştirdiği kötü anlaşmalar nedeni ile ülkenin yıllarca kazıklandığını ifade etti. Halen Çinli delegeler ile görüşmeye devam ettiklerini ifade eden Başkan Donald Trump, iki taraf için de iyi sonuçlar doğuracak bir anlaşma yapmak istediklerini söyledi.

Çin ve Avrupa’ya Şımarık YakıştırmasıBaşkan Trump geçtiğimiz aylarda başta çelik olmak üzere Çin’den ithal edilen ürünlere ek gümrük vergisi getirilmesinin ardından gelen tepkiler nedeni ile rahatsız olmadığını dile getirdiği konuşmasında bu zamana kadar ABD ile ticaret yapan ülkelerin yüzde 100 arzu ettiklerini elde ettiğini söyledi. Sadece Çin değil başta Avrupa Birliği olmak üzere birçok ülkenin ABD ile ticaretinde tek taraflı bir yol şeklinde davrandığını kaydeden Trump, bundan sonra kendisinin yönetiminde bunun gerçekleşmeyeceğinin altını çizdi. ABD halkının cebinden kovalar dolusu paralar çıkaran diğer ülkelerin de artık aynı şartlarda hareket etmesi gerektiğini dile getiren Trump, bunca yıl boyunca Amerikayı temsil eden kimse olmadığı için bunların gerçekleştiğini belirtti. ABD’den her istediğini elde etmeye alıştığı için Çin ve Avrupa ülkelerinin şımardığını kaydeden Trump, bundan sonra geleceğin farklı şekilleneceğini dile getirdi.

Çin Heyeti İle Görüşmeler Devam Ediyor

Konu ile ilgili sorulara henüz görüşmelerin devam ettiği şeklinde cevap veren Trump, ABD’nin düşüncelerinden taviz vermeyeceğinin altını çizdi. Gümrük Vergisi ile ilgili gelişmelerin farklı ülkelere de uygulanabileceğini ifade eden Başkan konunun çok yakında netleşeceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri