Türk Limanlarına Giren Gemilerin Demirleme Süresi Uzatıldı!

Limanlara gelen gemi ve deniz araçlarının maksimum 48 saat olan demirleme süresi, 168 saate çıkarıldı.

Türk Limanlarına Giren Gemilerin Demirleme Süresi Uzatıldı!

Limanlara gelen gemi ve deniz araçlarının maksimum 48 saat olan demirleme süresi, 168 saate çıkarıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Limanlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete'den açıklanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, liman idari sahasını geçerek sefer düzenleyecek ticaret gemisi ve deniz araçları, liman başkanlığı tarafından düzenlenen ve gemi- deniz aracının adı, cinsi, bayrağı, IMO numarası, çağrı işareti, tonaj bilgileriyle kaptanın adı, gittiği ülke- liman ve bunun gibi bilgileri içeren ve şekli idare tarafından belirlenen "Liman Çıkış Belgesi" ile kıyı tesisinden çıkacak.

Liman idari sahasında hizmet veren yerel trafik kapsamındaki gemilerle, liman başkanlığı tarafından uygun görülen diğer gemi ve deniz araçları dışındaki bütün gemi ve deniz araçları trafik ayırım düzenine uyarak seyir düzenleyecek. Teknik sebeplerle seyir emniyeti yönünden trafik ayırım düzenini terk etmek zorunda kalan gemiler, ilgili Gemi Trafik Hizmetleri Merkezine ya da liman başkanlığına bilgilendirme yapacak.Mazereti Olan Gemiler Liman Başkanlığına Durumu Bildirmeli

Uğraksız geçiş niteliğinde olan seferlerde talimat bekleme, arıza sonucu yedek parça ya da teknisyen temini, kötü hava şartları nedeniyle sığınma, personel değişimi gibi liman başkanlığı tarafından kabul edilen mazeretli durumlarda ise gemi ve deniz araçları önceden liman başkanlığına ya da Gemi Trafik Hizmetleri Merkezine ya da kılavuzluk teşkilatına telsizle bilgilendirme yapacak. Bu sayede gemiler, demirleme ordinosu almadan liman idari sahasında liman başkanlığı tarafından belirlenen sahalara demir atabilecek.

Bu bilgilendirmenin Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ya da kılavuzluk teşkilatına yapılması durumunda ise bilgilendirme yapılan kurum liman başkanlığına bilgi verecek. Bu sayede demirleyen gemi ve deniz araçları, demirleme süresinin 168 saati geçmesi durumunda demirleme ordinosu alacak. Demirleme süresi, eskiden 48 saat olarak uygulanıyordu.

Gümrük denetimi yapılan teknelere, liman başkanlığı tarafından düzenlenen ve şekli idare tarafından belirlenen "Gümrük Denetimine Tabi Gemilere Hizmet Verecek Deniz Araçlarına Mahsus İzin Belgesi" verilecek. Liman başkanlığı tarafından belirtilen hükümlere göre, izin belgesi almayan hizmet tekneleri liman idari sahasında faaliyet gösteremeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri