Türk Lirası Kayıplarını Geri Alabilir

Kurda yaşanan hareketlilik sonrasında Türk lirasının vermiş olduğu kayıpların neredeyse yarısının geri alınabileceği konuşulanlar arasında yer aldı.

Türk Lirası Kayıplarını Geri Alabilir

Kurda yaşanan hareketlilik sonrasında Türk lirasının vermiş olduğu kayıpların neredeyse yarısının geri alınabileceği konuşulanlar arasında yer aldı. Ekonomi yetkilileri tarafından yapılan son değerlendirmeler çerçevesinde Türk lirasının kur dalgalanmaları sonrasında yaşamış olduğu kayıpların aslında tekrar geri alınabileceği konuşuldu. Türk lirasının dolar karşısında bulunan direncinin korunması amacıyla bazı çalışmaların yapılabileceği açıklandı. Yatırımcılar tarafından böyle bir durum içerisinde Merkez Bankasının faiz artırımı yapmayacağı konusunda bazı görüşler güçlenmeye başladı. Ekonomi uzmanları tarafından yapılan incelemelere göre bu algının bir an önce değiştirilmesi gerektiği öneriliyor. 

Geçtiğimiz aylarda FED tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken bile bazı spekülasyonlar çerçevesinde FED'i faizleri yukarı çekeceği konuşulmaya başlanmıştı. Bu konuşmalar çerçevesinde doların önlenemez yükselişi dikkat çekmeye devam etti. Türk lirasının dolar karşısında nasıl bir başarı yakalayacağı ise yapılan bazı önlemler sonrasında görülebilecek. 

Ekonomi uzmanları tarafından yapılan son açıklamalara göre Türk lirasının tekrar değer kazanması için iki durumun etkili olduğu özellikle belirtildi. Merkez Bankası tarafından alınması planlanan bazı makro ihtiyadı tedbirlerin önemli bir ilk seçenek olduğu konuşuluyor. Ardından iç siyasetin tekrar düzenlenebileceği konusunda da bazı çalışmaların yapılmasının gerekliliği gündeme getiridi. Bunun ardından tüm bu sorunların üstesinden gelindiği takdir de Türk lirasının bir süredir vermiş olduğu kayıpların neredeyse yarısı geri alınabilir. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 06:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri