Türkiye ABD'yi Şikayet Edecek!

Ekonomi Bakanı tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde ABD'nin Türkiye tarafından gerçekleştirilen çelik sektörü alanında geçerli bir neden belirtmeksizin antidamping uygulaması iki ülkeyi karşı karşıya getirdi. Bunun üzerine Türkiye'nin şikayet edeceği açıklandı.

Türkiye ABD'yi Şikayet Edecek!

Ekonomi Bakanı tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde ABD'nin Türkiye tarafından gerçekleştirilen çelik sektörü alanında geçerli bir neden belirtmeksizin antidamping uygulaması iki ülkeyi karşı karşıya getirdi. Bunun üzerine Türkiye'nin şikayet edeceği açıklandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamalara göre son dönemlerde Türkiye'nin gerçekleştirmiş olduğu çelik üretimi ve ihracatı konusunda gereksiz bir şekilde ABD'nin bazı önlemler almaya başladığını dile getirdi. Bu durum iki ülke arasındaki çelik ihracatını ve dolayısı ile Türkiye ekonomisini olumsuz anlamda etkilemeye başladı. Ekonomi Bakanı yapmış olduğu açıklamalarda "ABD bilinmeyen bir sebepten dolayı, hiç yerinde olmayan bir karar sonucunda Türkiye'nin çelik sektörüne yönelik antidamping soruşturması açtı. Bu durum karşısında ilave gümrük vergisi getirdi. Bu durum son derece komik olduğu için incelenmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

ABD tarafından yapılan haksız uygulama sonrasında gerek gaz, gerek petroıl taşımacılığı konusunda kullanılan iyi teknoloji sonucunda üretilen çelik borulara artık daha fazla gümrük vergisinin ödeneceği ortaya çıktı. Bu durum karşısında Türkiye yapmış olduğu çeşitli başvurulara karşılık ABD'den herhangi bir yanıt alamadı. Bunun karşılığında açılan soruşturmalarda da böyle bir tedbir alınmasının doğru olmadığı tekrar gündeme geldi. Ancak tüm soruşturmalar karşılığında da herhangi bir sonuç alınamaması artık başka tür adımların atılmasını gerekli hale getirdi. 

ABD tarafından yapılan bu tür haksız önlemler karşılığında Türkiye'nin de karşılık olarak ABD ürünlerine karşı yeni tedbirler alarak farklı uygulamaları gündeme getirdiği belirlendi. Ancak tedbirler devam ederken Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan çelik üretimi ve ihracatı konusunda katı kuralların ortaya çıkması sonucunda Türkiye'nin ABD'yi şikayet edeceği ortaya çıktı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamalarda "Haksız çalışmaların ortadan kaldırılması için Dünya Ticaret Örgütüne durumu götüreceğiz. Çalışmalar tamamlandı. Şikayetimiz sonucunda Dünya Ticaret Örgütünün tarafsız bir tavır sergilemesini bekliyoruz. Alınacak sonucu hep beraber izleyip göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri