Türkiye Nutella Raporunu İncelemeye Başladı

Avrupa Gıda Güvenirliği raporuyla dünya gündemine taşınan Nutella için Türkiye’de harekete geçti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik Nutella ile ilgili yayımlanan raporu inceleme altına aldıklarını bildirdi. “Türkiye’de Nutella’nın satışı yasaklanacak mı” bu durum ilerleyen günlerde belli olacak.

Türkiye Nutella Raporunu İncelemeye Başladı

Nutella içeriğinde kanserojen madde bulunduğu iddiası tüm dünyanın dikkatini çekti. Yetişkin ve çocukların severek tükettiği marka ile ilgili olarak Avrupa Gıda Güvenirliği Otoritesi analizler yapmış ve sonuç olarak Nutella’nın kansere davetiye çıkardığı ifade edilmişti.

TÜRKİYE RAPORU İNCELEMEYE ALDI

Avrupa Gıda Güvenirliği Otoritesi tarafından hazırlanan rapor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da inceleme altına alındı. Türkiye’de özellikle çocukların bolca tükettiği marka ile ilgili açıklamayı Bakan Çelik yaptı. Hazırlanan raporun bilirkişiler tarafından mercek altına alındığını bildiren Bakan, ulaştıkları neticeyi en kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu.İTALYAN MARKETLER REYONLARINDAN KALDIRDI

Nutella markasının ürün içeriğinde bolca kullandığı palmiye yağının, yüksek derecede ısıtılmasının kanser riskini arttırdığını tespit eden raporu Avrupa Gıda Güvenirliği Otoritesi hazırlamıştı. Bu açıklama ardından Nutella farklı bir reklam kampanyası yapmaya başladı. Tüm bu gelişmeler arka arkaya meydana gelirken İtalyan marketlerin bir kısmı söz konusu markanın ürünlerini raflardan kaldırdı. Dünyanın en çok tüketilen çikolata markası Nutella İtalyan gıda sektöründe lider firmalar arasında bulunan Ferroro şirketi tarafından üretiliyor.

NUTELLA’NIN SIRRI PALMİYE YAĞIYMIŞ

Raporun açıklanması ardından Ferroro şirketi palmiye yağını rafine etmek için iki yüz dereceden düşük bir ısının kullanıldığını açıkladı. Palmiye yağının Nutella için vazgeçilmez ana madde olduğunu savunan Ferroro şirket yetkilileri, bu yağın kullanılmaması halinde ürünün tüm özelliğini kaybedeceğini iddia etti. Konuyla ilgili uzman görüşü ise Nutella üretiminde kullanılan palmiye yağının düşük maliyete sahip olması yönünde kendini gösterdi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2017, 07:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri