Türkiye'ye Bank of China’dan 300 Milyon Dolarlık Sermaye

Bank of China’nın 300 milyon dolarlık ödenmiş sermayeyi Türkiye’ye getirdiği açıklandı. Açıklamayı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yaptı.

Türkiye'ye Bank of China’dan 300 Milyon Dolarlık Sermaye

Bank of China yılın ilk ayı içerisinde Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı. Dünyanın en büyük bankaları arasında bulunan Türkiye bankacılık sektörüne böylelikle giriş yapmaya hazırlanıyor.Bankanın sermaye koşulu olan 300 milyon dolarlık miktarı TL bazında Türkiye’ye getirdiği açıklandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yaptığı açıklamada, Bank of China’nın kısa bir süre içerisinde faaliyet izni almasını beklediğini bildirdi. Söz konusu bankanın Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösterebilmesi için öncelikle başvuru yapması gerekiyor.

BDDK tarafından yapılan Bank of China ile ilgili açıklamada, bankacılık alanında dünyanın en büyük 7. bankası olduğu ifade edildi. Bank of China Limited şirketinin Türkiye’deki bankacılık sektöründe yer almak için BDDK’ya başvuru yaptığı da duyuruldu. Faaliyet izni için başvuru yapması beklenen Bank of China Limited şirketinin en kısa sürede başvuruyu yapacağının beklendiğinin de altı çizildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Bank of China tarafından yapılan başvurunun değerlendirildiğinin, gerekli belge ve bilgilerin inceleme sürecinin tamamlandığını belirtti. Bu kapsamda 2 Mayıs 2016 tarihli ve 6880 sayılı kararla TL sermayeli Bank of China bankasının kurulmasına BDDK tarafından izin verildi. BDDK yaptığı açıklamada yabancı bankalar için gerekli şartlardan olan 300 milyon dolarlık ödenmiş sermeye miktarını, TL olarak getirdiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 07:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri