Turkuaz Taksi Dönemi Başladı

ÖTV indirim sonrası lüks taksi hizmeti pek çok ilde başladı ve sıra İstanbul’a geldi.

Turkuaz Taksi Dönemi Başladı

ÖTV indirim sonrası lüks taksi hizmeti pek çok ilde başladı ve sıra İstanbul’a geldi.

Lüks taksilerdeki tarife ücreti indi- bindi üzerinden normal taksilerden farklı olacak. Lüks taksilerde zam oranı da yüzde 15 ile 9,95 olacak. Normal taksilerden ayırt etmek için de lüks taksi renkleri turkuaz renginde olacak.Yakın zamanda İstanbul’daki indi-bindi tarifeleri ile ilgili olarak gündeme gelen taksiler, lüks çeşitleri ile de konuşulacak gibi görünüyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı  Yahya Uğur lüks taksilerin yakın zamanda İstanbul’da da görüleceğini belirtirken hükümetin taksici esnafa gösterdiği ÖTV muafiyeti desteği için duyarsız kalmadıklarını söyledi.

Başkan Yahya Uğur, taksilerde konfor ve kalitenin artmasını istediklerini ve ÖTV muafiyetinin İBB tarafında destek görmesi ile  lüks taksiler de ücretlerin yüzde 15 zam almasına karar verildi. Alınan karar göre D segmentinde ki taksi kullanıcıları bu imkandan faydalanacak. Ayrıca elektrikli arabalar için yine lüks şartı geçerli olabilecek.

Lüks taksilerde açılış ücreti b3,95 TL olacak ve lüks taksilerde renk turkuaz olacak.  Lüks taksilerin açılış ücreti 3,95 olarak belirlenirken, kilometre 2,40 olacak, indi-bindi ise 9,95 TL olacak. Lüks taksilerdeki araç değiştirme yaşı da 8 yıl ile sınırlandırılacak. Lüks taksilerin normal taksilerden ayırt edilmesi için ise lüks taksilerde renk turkuaz rengi olacak.

Taksi duraklarının güven ortamı olduğunu belirten Başkan Hüseyin Şen, İstanbul’da ki yarıdan fazla taksinin duraklara bağlı olduklarını ve bu durakların güven ile samimiyet ortamı oluşturduğunu iletti. 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER