Ulaştırma Bakanı Açıkladı: Artık Türk Lirası Kullanılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yastığının altında döviz olanlar parasını altına, Türk Lirasına dönüştürsün." diyerek Türk Lirası ve altının değer kazanması için milletimize yaptığı çağrıya, PTT ve TÜRKSAT'tan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)'de katıldı.

Ulaştırma Bakanı Açıkladı: Artık Türk Lirası Kullanılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yastığının altında döviz olanlar parasını altına, Türk Lirasına dönüştürsün." diyerek Türk Lirası ve altının değer kazanması için milletimize yaptığı çağrıya, PTT ve TÜRKSAT'tan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)'de katıldı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı yazılı açıklamada, yabancı para birimleri karşısında milli paramızın değerini korumak ve sahip çıkmak adına yeni bir girişimde bulunduklarını söyledi. Arslan, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından işletmesi gerçekleştirilen İzmir ve Haydarpaşa limanlarında 1 Ocak 2017 tarihinden beri dolar yerine artık Türk Lirası kullanılmaya başladıklarını bildirdi.

Saptırıcı hareketlerle ekonomimizi çok düşük seviyelere çekmeye çalışıldığı bir dönemden geçtiğimizi söyleyen Arslan, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimi sonrasında gösterilen milli beraberlik duygusunun, ekonomik anlamda düşüş yaşadığımız bu zamanlarda da aynı birlik ruhu içinde hareket etmemizin gerektiğini altını çizerek ifade etti.

Yapılan çalışmalar öncesinde, İzmir ve Haydarpaşa limanlarında doların günlük dövizi baza alınarak fiyatlandırma sistemi uygulanıyordu. 1 Ocak'ta başlatılan ve devam eden Türk Lirası ile fiyatlandırma sayesinde hem döviz kurundaki yaşanan artış ve düşüşlerden liman müşterileri olumsuz yönde etkilenmemesi hem de ihracatın desteklenmesi,milli paramızın korunmasının sağlanması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri