Yeni Projelerin İstanbul Trafiğine Etkisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, araştırmaya ilişkin veriler paylaşıldı.

Yeni Projelerin İstanbul Trafiğine Etkisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasının ardından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğinde bir rahatlama yaşandığı ve trafiğin yüzde 80 oranında azaldığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, Avrasya Tüneli'nin açılmasının ardından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiğinde rahatlama olduğunu ve köprünün trafiğinde yüzde 30 rahatlama gözlemlendiği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada yapılan bir araştırmanın sonuçları açıklandı.  Bu araştırma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı mühendisleri tarafından geliştirilen bir model kullanarak yapıldı. Mühendislerin geliştirdiği bu model, Trafik Yoğunluk İndeksi olarak biliniyor. Bu model kullanılarak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nin kıtalar arası geçiş trafiği üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırma yapıldı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, araştırmaya ilişkin veriler paylaşıldı. Araştırmaya yönelik olarak, 2016 yılı Ocak-Ekim ayları arası baz alınarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışından önceki ve sonraki seyahat süreleri incelemeye tabi tutuldu. Araştırma sonucunda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Avrupa-Anadolu seyahat süresinde yüzde 42 oranında bir azalma olduğu gözlemlendi. Ayrıca ters istikamet olan Anadolu-Avrupa yönünde,  yüzde 28'e varan oranlarda bir azalma olduğunu belirtildi.

Yine araştırma çerçevesinde, Avrasya Tüneli'nin açılmadan önce 2016 yılı Ekim-Aralık ayları arasındaki ortalama hızların da incelendiği belirtildi. Rapor kapsamında açıklanan raporda,  Avrasya Tüneli, sahil yolu, köprü geçişleri ve D-100 ile TEM trafiğinde önemli bir rahatlama sağlandığı ifade edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, 3.köprünün açılmasının ardından FSM Köprüsünde yüzde 80 ve Avrasya Tüneli'nin açılmasının ardından 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde yüzde 30 oranında rahatlama yaşandığı belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER