Zeybekçi: En Büyük 10 Ekonomide Yer Almak Hayal Değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Çivril Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programı ile toplu açılış törenine katıldı.

Zeybekçi: En Büyük 10 Ekonomide Yer Almak Hayal Değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Çivril Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programı ile toplu açılış törenine katıldı. Katıldığı törende gerçekleştirdiği konuşmalar ile dikkat çeken Zeybekçi hem Türki ekonomisi hakkında hem de Çivril’e yapılan hizmetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Çivril’in yapılan hizmetler ile eskiye göre daha dikkat çekici bir yapıda olduğunu belirten Zeybekçi, ilçeye kazandırılan eserlerin saymakla bitmeyeceğine değindi.

Milletin destekleri ile bu hizmetlerin gerçekleştirildiğini belirten Bakan, Çivril’e yapılacak olan hizmetlerin devam edeceğini bildirdi.

İlk 10 Hayal Değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi aynı zamanda Türkiye ekonomisine yönelik açıklamaları ile dikkatleri üzerine çekti.Eğer Türkiye’nin ilk günden bu yana 5,8’lik bir büyümeye sahip olsaydı, bugün dünyada en büyük 7. Ekonomiye sahip olacağını ifade etti.

İlk 10’a girebilmenin hayal olmadığını belirten Bakan Zeybekçi, Türkiye’nin en büyük 17. Ekonomisine sahip ülkesi olduğunu belirtti.

IMF’ye Borçlanıyordu

Türkiye’nin bir zamanlar memur maaşlarını ödeyebilmek için IMF’ye borçlandığını kaydeden Ekonomi Bakanı, Türkiye’nin artık bir yıl içerisinde 800 milyarın üzerinde yatırım yapabilen bir ülke haline geldiğini vurguladı.

Dört gün önce açıklanan ekonomik büyüme verilerine değinen Zeybekçi, satın alma gücü paritesine göre Türkiye’nin milli gelirinin 2,3 milyar dolar olduğunu, bu rakam ile dünyada 13. sırada ve Avrupa’da 5. sırada yer aldığını ifade etti.

2008 ve 2009 kriz dönemlerinde bile ülkenin yüzde 5,8 büyüme kaydettiğine dikkat çeken Bakan, Ekonomi Bakanlığı olarak Cumhuriyetin ilk gününden 2002 yılına kadar ülkedeki büyümenin yüzde 4,3 seviyesinde olduğunu ifade etti.

16 yıldır üst üste ortalama yüzde 5,8’lik büyüme verilerinin kaydedildiğini vurgulayan Zeybekçi, ilk 10 hedefini tutturmanın imkansız bir hayal olmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri