Ekonomik Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Gerek siyasi gerek ekonomik problemler yaşadığımız şu dönemlerde bir şeyleri daha iyi anlamış olmalıyız, diye ümit ediyorum. Özelikle de bu bilincin 2016-2018 tarihleri arasında daha da yükseldiğini tahmin ediyorum. Evet, ülkemiz insanı artık gerek siyası konular olsun gerekse ekonomik konular olsun bir ülke için gerekliliği şart olan bazı koşulların ve bazı kavramların fakında olarak yaşıyor. En azından ben böyle hissediyorum ve sizlerinde bu şekilde hissettiğini, düşünüyorum. Neden mi?

Bundan 3-4 sene önce 16-20 yaş aralığındaki zihinler ülkemizin ekonomik ve siyasi problemlerini neredeyse istatistiklere göre hiç tartışmazlardı. Tartışmayı bırakın, bu yaş aralığında birçok kişinin bu konularda kulaktan dolma fikirler dışında kendi özgün fikirleri bile yok denilince kadar azdı. Peki ya şimdi? Günümüzdeki tartışma içerikli konulara bakınca bu yaş aralıklarını eskiye göre artık daha ön planda görüyorum. Bu söylediğimi elbette ki sosyal olarak yaptığım gözlemlerime dayanarak sizlerle paylaşıyorum.

Evet, ekonomik gelişim için neler yapılmalı? Bana sorarsanız, bir ülkenin gerek ekonomik acıdan gerek siyasi acıdan güç kazanması için ilk olarak o ülkenin gençlerinin bu konularda bilinçlenmesi gerekiyor. Çünkü o ülkenin ileriye dönük bir sonraki adımını bir sonraki nesil atacak ve bu bilincin uyanmasıyla atılan o adım daha sağlam ve daha sağlıklı olacak. Bunu niye mi söyledim? Şuana kadar sizlere hep somut örneklerden ve hep somut gelişmelerden bahsettim, değil mi? Ancak en az onlar kadar önemli olan bir husus daha var, oda bir ülkenin genç nüfusunun yeterli olması. Buna daha önce başka ekonomik yorumumda da değinmiştim, diye hatırlıyorum. Sizce bir ülke için genç nüfustan daha önemli başka ne olabilir? Bence bir ülkenin gelişimi için genç nüfustan daha önemli bir başka husus daha varsa, oda bilinçli bir genç nüfus yetiştirebilmek. Yani özgürce yorumlarını yapmaktan korkmayan, dersine çalışmış ve artık çözümleyebilmek için kendi yorumlarını da katabilen ve yaptığı şahsi yorumlarının arkasında durabilen bir nüfustan bahsediyorum. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bir nüfustan değil.

Evet, değerli ekonomi7 okurlarım bugün sizlere ekonomik acıdan gelişim için gerekliliği şart olan, soyut bir düşünce sisteminden bahsettim. Doğru, elle tutulur somut gelişmelerdense bugünkü anlatımımda daha çok soyut düşüncelere yer verdim. Ancak sizlerde takdir edersiniz ki, şuana kadarki ekonomi yorumlarımda yeterince somut gelişmelere değindim ve bu nedenle bugün soyutta olsa konu üzerindeki şahsi fikrimi sizlerle paylaşmak istedim. Umarım, asıl vermek istediğim mesajı bu anlatımım aracılığıyla doğru bir şekilde gerçek adresi olan genç zihinlere ulaştırabilmişimdir. Bir sonraki gündem ve ekonomi anlatımımda tekrar görüşmek ümidiyle, o zamana denk şimdilik hoşça kalın.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

YORUM EKLE

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri