Bina Yapımında Yeni Dönem Başlayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre betonların içerisine çip yerleştirilecek. Bu çipler sayesinde yapılan binaların sağlamlığı daha rahat kontrol edilebilecek.

Bina Yapımında Yeni Dönem Başlayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre betonların içerisine çip yerleştirilecek. Bu çipler sayesinde yapılan binaların sağlamlığı daha rahat kontrol edilebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bina yapımı konusuna yeni bir soluk getirildi. Artık yapılan binaların sağlam olup olmadığı alıcılar tarafından önceden kontrol edilebilecek. Sağlamlığından emin olunan binalar daha güvenli bir şekilde satılacak. Betonda Elektronik Denetim Sisteminin başlatılmasının ardından artık inşaat aşamasında bina yapımı için kullanılan betonların içerisine çip yerleştirilmesine karar verildi. Yerleştirilen bu çip sayesinde bina kontrolleri hızlı bir şekilde herkes tarafından yapılabilecek. 

Son dönemlerde bina kalitelerinin kullanılan kalitesiz betonlar sebebiyle düştüğü tespit edildi. Ucuz malzeme kullanarak malzemeden çalarak zenginleşmek isteyen ve haksız kazanç sağlayan müteahhitlerin önüne geçebilmek amacıyla Bakanlık tarafından bu tür bir çalışma gerçekleştirileceği yapılan yazılı açıklama sonucunda duyuruldu. Oluşturulan Yapı Denetim Sisteminin vatandaşları konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmek amacıyla kurulduğu öğrenildi. 

Yapılan düzenlemenin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yakın bir şekilde takip edildiği açıklandı. Artık kullanılan betonların içerisine inşaat aşamasındayken özel çipler yerleştirilecek. Bu özel çipler sayesinde bina tamamlandıktan sonra bile hazırlanan elektronik sistem dahilinde binanın son durumu vatandaşlar tarafından izlenebilecek. Vatandaşlar ev satın alma aşamasındayken binaların sağlamlığını özel elektronik sistem üzerinden kontrol ederek güvenle satın alma işlemlerini gerçekleştirebilecekler. İçlerine sinmeyen bir durum karşısında önceden durumu bilerek vazgeçme olanakları bulunacak. Sistemin yakın zamanda e-Devlet sistemine entegre edilmesi bekleniyor. Yeni sistemin hayata geçirilmesinin ardından vatandaşlar kendilerine verilen parsel numaraları ile sisteme girerek evin inşaatına ilişkin tüm bilgilere ulaşabilecek. Evin mevcut durumu rahatlıkla takip edilebilecek. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri