Dopingin Etkisiyle Konut Satışlarının Yükselmesi Bekleniyor

Yeni çıkarılan düzenleme sonrasında ülke sınırları içerisinden ev alan yabancılara tanınacak vatandaşlık hakkı sonrasında ev satışlarında bir patlamanın gerçekleşmesi bekleniyor.

Dopingin Etkisiyle Konut Satışlarının Yükselmesi Bekleniyor

Yeni çıkarılan düzenleme sonrasında ülke sınırları içerisinden ev alan yabancılara tanınacak vatandaşlık hakkı sonrasında ev satışlarında bir patlamanın gerçekleşmesi bekleniyor. Emlak sektörünü hareketlendirmek ve ülkeye yapılan yatırımları artırmak için hükümet tarafından yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışmaya göre yabancıların ülke sınırları içerisinden değeri en az 1 milyon dolar civarında olan bir gayrimenkulu satın alması ve sonucunda 3 yıl gibi bir süre boyunca satmaması karşılığında Türk vatandaşı olma hakkını kazanacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamaların yapılması kısa süre içerisinde binlerce yabancının heyecanlanmasına neden oldu. Ev alan verilmesi planlanan vatandaşlık hakkı sonrasında hareketiliğin artması bekleniyordu. Beklentilerin şimdiden kendisini göstermeye başladığı görülüyor. 

Daha önceki dönemlerde yabancıların Türkiye'den gerçekleştirmiş oldukları 5 milyar dolar civarında seyreden çalışmalarının bu sayede 10 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor. Ev satışlarının da vatandaşlık müjdesi sonrasında artması bekleniyor. Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu heyecanın satışları artırmak amacıyla bir adım olarak atıldığı konuşulanlar arasında yer alıyor. Emlak yetkilileri tarafından 20 bin civarında gerçekleşen yabancılara yönelik konut satışının bu çalışma sonrasında yaşanacak hareketlilik sonrasında 50 bine kadar yükselmesinin beklendiği açıklandı. 

Hükümet tarafından gerçekleştirilen bu tür bir düzenlemenin ülke çapında istihdam oranını atırmak ve döviz konusuna yeni bir soluk getirmek ülkede bulunan döviz mevduatını artırmak için yapılan bir çalışma olduğu biliniyor. Emlak sektöründe yer alan yetkililerin bu çalışmayı yerinde bulduğu konuşulurken yıllık satış hedefninin 10 milyar dolara kadar çıkarılarak bu hedefin kısa sürede gerçekleştirilebileceği konuşulanlar arasında yer alıyor. Yapılan yeni düzenlemenin satışlara olan etkisinin yüzde 20 civarında olması bekleniyor. Yabancılara yapılması planlanan gayirmenkul satışının ise genellikle Rusya, Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik gerçekleştirileceği ve talebin bu yönde olduğu belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 07:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri