Galataport İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Galataport olarak da bilinen İstanbul Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi inşaatı devam ediyor.

Galataport İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Galataport olarak da bilinen İstanbul Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi inşaatı devam ediyor. Proje kapsamında tarihi Karaköy yolcu salonu geçtiğimiz günlerde yıkılmıştı. 1940’lı yıllarda inşa edilen 2002 yılında kültür varlığı olarak tescil edilen bu tarihi binanın yıkılması, bazı tepkilerin gelmesine sebep oldu. Firma, gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. Projeyi gerçekleştiren firma yaptığı açıklamada, binanın birebir aslının yeniden yapılacağı bilgisini verdi. Proje kapsamında, çalışmaların 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Yapılan çalışmalarda yolcuların geliş, gidiş yapacağı alanların eskisinden iki kat daha büyük olacağı tahmin ediliyor.Geçtiğimiz aylarda yapımı başlayan çalışmalar, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridinde bulunuyor. Yapılan çalışmalar kapsamında son olarak daha önceden yenileme ve güçlendirme yapılmasına karar verilen Tarihi Karaköy Ana Yolcu salonu yıkıldı. Binadan geriye sadece yol kısmında bulunan küçük bir kısmı kaldı.

2012 yılında korunması gereken kültür varlıkları kapsamına alınarak tescil edilen tarihi binanın yıkılması tepkilere yol açtı. Bazı sivil toplum kuruluşları binanın yıkılmasına yönelik tepki gösterirken, bu tepkiler üzerine binanın yıkılmasına yönelik,  Galataport Projesi yönetimini üstlenen Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırım A.Ş. tarafından iki gün önce açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, bu projenin bölgesel ve makroekonomik açıdan Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağı ifade edildi. Sadece Türkiye ekonomisine değil ülke turizmine de önemli katkılar sunacağı düşünülen Galataport Projesi kapsamında, yürütülen yapım ve restorasyon çalışmalarının son hızla devam ettiği belirtildi. Projeyi gerçekleştiren firma tarafından yapılan açıklamada ayrıca, binanın birebir aslının yeniden yapılacağı bilgisi verildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 06:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER