Taşyapı Kadıköy Projesi İptal Edildi!

Kadıköy Belediyesi, meteoroloji arazisi üstünde yaptığı Taşyapı Projesinin iskanını iptal ettiğini bildirdi.

Taşyapı Kadıköy Projesi İptal Edildi!

Kadıköy Belediyesi, meteoroloji arazisi üstünde yaptığı Taşyapı Projesinin iskanını iptal ettiğini bildirdi.

Taşyapı'nın Kadıköy meteoroloji arazisi üstündeki projenin iskanı, mahkeme kararı doğrultusunda iptal edildi. Kadıköy Belediyesi tarafınca oluşturulan bildiriye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan temin edilen iskan, mahkeme kararı doğrultusunda iptal edildi.

Kadıköy'de Meteoroloji arazisi olarak tanınan arsa üstünde 45 katlı 4 gökdelende ruhsat ile uyum sağlamayan toplam 9 bin metrekare kaçak inşaat belirlenen Taşyapı'nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan temin edilen iskan, mahkeme doğrultusunda iptali gerçekleşti.Kadıköy Belediyesi çalışanları tarafından belirlenen kaçak inşaatla alakalı prosedür yapılmış ve bu eksikliklerin giderilmesi istenmişti. Taşyapı, kaçak inşaat ile alakalı rastgele bir prosedür uygulamadığı gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat ederek iskan ruhsatı almıştı. Bakanlıktan temin edilen iskan ruhsatına karşı çıkan Kadıköy Belediyesi,  ilgili konuyu yargıya taşıdı.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi'nde görülen davada konuya ilişkin durdurma kararı alınıp, sonrasında gerçekleşen İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi'nde ise davada Taşyapı Projesinin aslına zıt olarak 9 bin metrekarelik inşaata alınan iskanın iptal edilmesi kararına varıldı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu konuya ilişkin firmanın Kadıköy Belediyesi'ne karşı açtığı ve bilirkişi raporuyla galip geldiği tazminat davasının da mahkeme kararında etkin bir rol oynayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Kadıköy Belediyesine bilirkişi rapor ve belgeleri ile verdiği tazminat cezası ve sonrasında Taşyapı'nın aralarında kültür merkezler, muhtarlık binaları, parklar ve camiler olduğu 25 taşınmaz mülke haciz işlemlerinin başlatılması Kadıköy vatandaşları tarafından tepki ile karşılandı. Kadıköylü vatandaşlar verdikleri tepkileri ifade etmek amacıyla 14 Ocak 2017 tarihi saat 14.00'de Göztepe Özgürlük Parkı'nda bir araya gelerek sözlü açıklamalarda bulunacaklar.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri