Türk Vatandaşları da Konutta KDV’den Muaf!

KDV muafiyetinden yararlanan Türkiye’de ev ve iş yeri satın alan kişilerin aldıkları gayrimenkulleri bir yıl satmamaları şartı getirildi.

Türk Vatandaşları da Konutta KDV’den Muaf!

Yurtdışında yaşayan Türklerin konut için KDV ödemeyecekleri açıklandı. Çalışma ya da oturma izni alan 6 aydan daha çok yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının yabancılar gibi Türkiye’de aldıkları ilk konut ve de işyerleri için KDV’den muaf olacakları bildirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kurulu’nda görüşmeler yapıldığı ve bazı alacakların tekrar yapılandırılması ile ilgili olan bazı kanun ve kanun hükmündeki kararnameler de değişiklik yapışması ile ilgili kanun teklifi 7. Maddesi uygulamasınca AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile bazı milletvekillerinin yaptığı önerge kabul edildi. Vergisini düzenli bir biçimde ödeyen vatandaşlar için de yüzde 5 indirim geleceği belirtildi.Önerge uyarınca yabancıların Türkiye’de aldıkları ilk konut ve iş yeri ile ilgili KDV muafiyeti, çalışma ya da oturma izni alıp 6 aydan daha uzun süre yurt dışında bulunan Türk vatandaşları için de tanındı.

KDV muafiyetinden yararlanan Türkiye’de ev ve iş yeri satın alan kişilerin aldıkları gayrimenkulleri bir yıl satmamaları şartı getirildi. Satın alınan ev ve iş yerlerinin bir yıl içinde satışı olması durumunda zamanında alınmamış olan vergi kendilerinden tahsil edilecek.

Önergeye göre değişen maddede Türkiye’ye yerleşmemiş yabancı uyruklu kişilerin ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumların satış bedellerini yurt dışından gelen döviz ödemeleri şartı ile ilk alınan konut ve işyerleri için KDV ödemeyecekler.

Çalışma ya da oturma izninin 6 aydan fazlası yurt dışında geçiren Türk vatandaşları için de aynı şartlar öngörüldü.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER