Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nden Devrim Gibi Bir Karar!

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, yapı denetim ve kontrollerinde sahtekarlıkların önüne geçebilmek adına yeni bir karar aldı. 2017 yılında bütün illerde uygulamaya girecek olan e-beton projesi ile, inşaatlardan örnek alınan betonun içine çip yerleştirilecek. Böylelikle örnekler laboratuara gitmeden değiştirilmesinin önüne geçilecek.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nden Devrim Gibi Bir Karar!

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, yapı denetim ve kontrollerinde sahtekarlıkların önüne geçebilmek adına yeni bir karar aldı. 2017 yılında bütün illerde uygulamaya girecek olan e-beton projesi ile, inşaatlardan örnek alınan betonun içine çip yerleştirilecek. Böylelikle örnekler laboratuara gitmeden değiştirilmesinin önüne geçilecek.

Vatandaşlar ev veya işyeri satın almadan önce e-devlet üzerinden ada ve parsel numaralarını girerek bütün denetim ve kontrol işlem ve cezalarının görebilecekler. Yerleştirilen çipler sayesinde yapılan bütün yanlışlar gün yüzüne çıkacak. Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Afyon, Düzce ve Karaman'da pilot olarak başlattığı betonda elektronik denetim sistemi uygulaması, bu yılın ilk çeyreğinde ülkemizin bütün il ve ilçelerinde zorunlu hale getirilecek.Sistem Aşamaları Nasıl Olacak?

Yapıların beton döküm işlemleri başlamadan önce şantiyelerden alınan örneklerin içine çip yerleştirilecek. Bu örnekler elektronik mobil cihazlar ile okutulacak ve yazılım sistemine kaydedilecek.  Kayıtlarda örneklerin nereden ve hangi yapıdan alındığı,yapının hangi seviyesinde alındığı bilgileri kayıt altında tutulacak. Sonuç olarak örneklerin değiştirilmesi, betondaki eksik çimento tespiti, eksiklikler, kullanılan malzemelerdeki sorunlar gibi sahtekarlıkların önüne geçilmesi engellenecek.  Çipli betonların analiz ve kayıt aşamaları Ankara merkezden online olarak görünebilecek.

Gelen yeni uygulama ile birlikte yapıların depremlere karşı daha dayanıklı ve sağlam olacağını belirten Bakanlık yetkilileri yapılan sahtekarlıkların önüne geçilmesi, müteahhitlerin daha düzgün iş yapmalarının sağlanması  ve vatandaşların da gönül rahatlığı ile ev ya da işyeri satın alabilmelerinin amaçlandığını ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri