Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz evlilik kredisi, çeyiz desteği ile beraber 2017 yılından bu yana yeni evlenmek isteyen ancak maddi durumu yetersiz olan çiftler için devlet tarafından uygulanan bir destektir.

Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz evlilik kredisi, çeyiz desteği ile beraber 2017 yılından bu yana yeni evlenmek isteyen ancak maddi durumu yetersiz olan çiftler için devlet tarafından uygulanan bir destektir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bu uygulama sayesinde, yeni evlenecek olan çiftlere faizsiz evlilik kredisi imkanı sağlanarak, düğün, balayı, ev, beyaz eşya gibi masrafları kolaylıkla üstesinden gelebilmek imkanı sağlanıyor.  

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden faydalanmak isteyen çiftlerin bir takım belli başlı şartları taşıması gerekiyor. Evlilik düşünen çiftlerde; 18 ile 24 yaş aralığında olması, maddi durumunun yeterli olmaması, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan suçlardan herhangi birini işlememiş olması gibi şartlar aranıyor. Bu şartları taşıyan çiftler faizsiz evlilik kredisi başvurusunda bulunarak devletin bu desteğinden faydalanabiliyor.

Evlilik Masraflarına Devlet Destekli Çözüm

Evlenmek üzere hazırlık yapan çiftler için devlet tarafından ayrıca çeyiz desteği de sağlanıyor. Devletin sağlamış olduğu bu çeyiz yardımından faydalanmak isteyen çiftlerin, düğün tarihinden önce anlaşmalı bankalardan birinde çeyiz hesabı açarak minimum 3 sene düzenli bir şekilde ödeme yapması gerekiyor. En az 3 sene boyunca aylık olarak minimum 100 TL, maksimum 1000 TL ödeme yapan çiftler için devlet tarafından yakın zamana kadar 5 bin TL çeyiz desteği sağlanıyordu. Fakat yapılan yeni bir düzenleme ile beraber söz konusu bu destek artırılarak 7 bin 500 TL’ye kadar çıkarıldı. 

Evlilik Kredisi Başvurusunda Gereken BelgelerFaizsiz olarak evlilik kredisi veren bankalar genellikle Ziraat Bankası, Halkbank gibi devlet bankalarıdır. Fakat bunların yanı sıra özel olarak evlilik kredisi veren bankalar da mevcuttur. Örneğin; Yapı Kredi Bankası, Albaraka Türk, Türkiye İş Bankası, Denizbank gibi özel sermeyeli bankalar da belli bir faiz ile evlilik kredisi tahsis etmektedir.

Evlilik kredisi veren her bir banka kendine göre çiftlerden bir takım belgeler talep edebilir. Bunların başında nüfus cüzdanı ya da T. C. kimlik numarasının yer aldığı pasaport, sürücü belgesi, gelir durumunu gösteren bir belge SGK hizmet dökümü ile birlikte eşin gelir durumunu gösteren bir belge gerekli görülür. Devlet destekli faizsiz kredi imkanından faydalanacak olan çiftlerden ayrıca maddi durumun yetersiz olduğunu gösterecek bir belge de talep edilir.

Bankaların, eşin gelir durumunu gösteren bir belge talep etmesinin nedeni, evlilikten sonra çekilen bu kredinin beraber ödenecek olması durumu olmasıdır.

Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz evlilik kredisi başvurusunda bulunacak olan çiftlerin öncelikle devlet tarafından belirlenen şartları taşıması gerekiyor. Bu şartlara uygun olan çiftler anlaşmalı olan bankalara evlilik kredisi başvurusunda bulunabiliyor. Kredi talebi ile beraber kendisinden istenilen evrakları bankaya teslim eden çiftler, kredi notunun uygun olması halinde faizsiz evlilik kredisi imkanında faydalanabiliyor. Maksimum 10 bin TL’ye kadar bir yıl geri ödemesiz olarak banka tarafından kullandırılan devlet destekli evlilik kredisinde ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenirken, ilk yıl çocuk sahibi olunması durumunda ödeme 1 yıl daha ertelenebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri